Jos tulli tulevaisuudessa kysyy, mihin käytät VG:tä tai PG:tä, niin mitä muuta noista voi tehdä kuin höyryjuttuja. Eli VG:n ja PG:n käyttökohteita?
Jos tulli tulevaisuudessa kysyy, mihin käytät VG:tä tai PG:tä, niin mitä muuta noista voi tehdä kuin höyryjuttuja. Eli VG:n ja PG:n käyttökohteita?
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja
Vappuna paikallisessa apteekissa oikein mainostettiin VG:tä saippuakuplien tekoon.. Tosin se oli sitä 15% vettä sisältävää.. En muista hintaa, olisko ollut 8,95€/100ml ??
Luulis tuota kotimaasta saavan jatkossakin eli tulliin ei pitäis edes joutua ??
Törkeä lainaus Lubrisolvelta:
VG Applications:
A Key component in electronic cigarette production
A moisturiser in soap production and an ingredient in herbal remedies/homeopathic applications
Ideal for use in cookery/baking
An excellent ingredient for fishing bait
Nurseries/Schools – Used to create bubble mix by adding to soapy water
PG Applications:
A Key component in electronic cigarette production
A carrier in fragrance oil
An emulsification agent in Angostura and orange bitters,
An ingredient in massage oils, in hand sanitizers, antibacterial lotions and saline solutions,
A coolant in liquid cooling systems
A base in de-icing solution
Siitä valitset sydäntäsi lähellä olevan harrastuksen...![]()
Kaikki epäoniistuu jotenkin.
Mä laitoin joulukuusen ensimmäiseen kasteluveteen lorauksen vg.tä. Neulaset ei tippunu ollenkaan.
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja
"Not a bad life really"
Hmm...mahtaakohan pelkkä y-tunnus riittää noihin tilailuihin ulkomailta jatkossa.
Kyllähän lailla helposti saataneen säädettyä myyntikielto yksityiselle henkilölle PG/VG/mistä tahansa nesteestä jos ihan välttämättä halutaan. Tiedä sitten kuinka montaa ei-höyryävää yksityishenkilöä tämä koskisi esim. pelkästään suomen osalta (olisiko 15 henkilöä). Myynti voisi olla sallittu vain firmoille, jotka valmistavat lopputuotetta mikä vaatii PG/VG:tä.
Tuollainen tekstinpätkä kiinnitti huomiota FlavourArt UK:n asiakaskirjeessä, koskee siis Englantia ja ko. maan kauppoja:
May 20th 2016 - New Vaping Regulations
New Vaping Regulations are being implemented by the Government on May 20th 2016.
To help you understand how these regulations might affect you, please take a look at our TPD Information page.
The TPD Regulations only concern Nicotine-Containing Products and do not affect Flavour Concentrates.
E. Linkistä löytyy tarkemmat pykälät.
Viimeksi muokannut Pottula; 15.05.16 kello 21:02.
"Not a bad life really"
Mitenkäs laitteiden vastaanottaminen - missä lainkohtaa määritellään rangaistus? Meneekö tämä nyt sellaiseksi että kauppa alkaa myymään osia joista sitten jokainen kokoaa omansa. Huokaus kun taas on tehty hauska laki... yksi porsaanreikä näyttää olevan - yksityinen saa myydä laitteita.
EDIT: entäs varaosat - kait niitä saa myydä jos laite on kerta olemassa. Eihän laki voi koskea takautuvasti laitteita...
Viimeksi muokannut speer; 16.05.16 kello 20:38.
Varaosat rakennettaviin atoihin on lasiputkenpätkiä ja erikokoisia kumi- ja silikonirinkuloita.
Älä Speer ressaa. Nimikaimasikin osas improvisoida ja muuttaa romun tulituslaitteiksi. Tällä forkalla on kaikki suomen modinrakentajat myös. Tuskimpa kaikkia Suomen sorveja takavarikoidaan.
Voiko 50pg/50vg lisätä vettä? Esim jos kaks litraa 7mg, meneekö pilalle jos laitan desin vettä sekaan?