se wismecin rda ?
Onko muuten olemassa sellaista lankaa jolla tuo vastusarvo/m olisi hiukan matalampi kuin Kanthalin A1:llä ja kestäisi kuivapolton? Hiukan matalampi ei sitten tarkoita hopea/kulta/platinalankaa, mutta jonnekin titaanin ja kanthalin välimaastoon.
Hiukan paksumpi Kanthal
Jos etsit eri materiaalia niin Kanthalin ja Titaanin välissä ei ole käsittääkseni kelvollisia/turvallisia kuin SS. Kanthalin kanssa samoilla tonteilla on vielä NiChrome. Rosteria en kuivapolttaisi. NiChromeen en ole koskenut vuosiin, muistaakseni se oli aika lötköä tavaraa.
Kanthalin ominaisvatus on 1,4·10−6 Ωm - tuolta löytyy listattuna muita materiaaleja:
https://en.wikipedia.org/wiki/Electr...ious_materials
Hrm.. Tungsten voisi toimia...sitä ei taida kyllä narumuodossa saada.
[edit]
Äh fak shit hell, keskityin vain tuohon TCR arvoon ja unohdin kokonaan resistiivisyyden...tungsten is out
[/edit]
Moro.
Olis aika viedä höyryttely vähän pitemmälle ja houkuttelis aloitella rba touhu. Hirveästi ei aiheesta ole tietoa joten sitä tarvittaisiin.
Tällä hetkellä laitteina Eleaf istick 60w ja evic vtc mini. Tankkina Subtank mini.
Mikä tankki olisi paras aloittaa? Dripperit ei niinkään kiinnosta. Tiedän myös että subtankkiin saa rba pohjan mutta olisi hyvä saada samalla toinen tankki varalle.
Mitä lankkaa ja pumpulia.
Tiedän että foorumi on täynnä tietoa kyseisestä aiheesta, mutta olisi hienoa kun kertoisi vinkkejä!
Jos subtankista tykkää niin siihen vaan se RBA alkuun. Jos homma sujuu niin Toptank siihen rinnalle? Helppo ratkaisu siinä mielessä että ei tarviis opetella montaa erilaista setuppia tehdä, kaikissa rakennettavissa tankeissa kun tahtoo olla ne omat taikatemppunsa setuppia tehdessä. Ja sitten on myös se vaara että alkaa se parhaan metsästys, hommataan Bellus, Griffin, Goblin... sitten pari modia kun tankkejakin on niin paljon![]()
Subtankin mukana ei tullut rbata, ilmeisesti kun on kopio. Tehot on pyörinyt siinä 30-40w ja atot 0.5ohm ja vtc kanssa n200 atoja. Tullut lähinnä höyryteltyä sillä mitä ollut sen kummemmin asiaan perehdyttyä. Jos nyt tulisi sitten asiaan muutos. Hakusessa olisi kunnon pilvi makua menettämättä.
Bellusta tai griffiniä ajatellut. Homma lähtee kumminkin käsistä joten ajattelin ostaa suoraan vähän ''parempaa'' Suosituksia? Eniten tuskaa tuottaa vastuslangat niitän kun on niin paljon
Viimeksi muokannut jonitzi; 13.03.16 kello 19:32.
Rakenneltavaksi tankkiatoksi itse suosittelen oman kokemuksen pohjalta edelleen OBS Criusta, tai muiden kertoman mukaan voisi suositella myös Griffiniä. Kumman vaan saat helpommin käsiisi. Lanka, jolla kannattaa aloittaa on 0.32mm Kanthal A1, tunnetaan myös amerikkalaisella halkaisijalla 28 gauge.
Sillä saa sopivat peruskäämit tehtyä, joiden kautta pääsee tekemään itsensä tutuksi rakenteluun.
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja
Riippuu vähän siitä, että haetaanko hirveetä höyrykattilaa vaiko maltillisempaa mtl-tankkia.
Nämä nykypäivän tankit (Crius, Griffon yms) kun eivät mtl-höyryihin taivu.
KGO & Twist
Tuo on sitten hervottomiin pilviin, maltilisemmille, aka mtl, tehoille sitten alkaa olla vähemmän optioita, Kayfun Mini v3, Squape R tai Taifun GT-2 ei taida mennä metsään.
KGO & Twist
Obs crius v3!
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja
Crius JA goblin tietenkin. Crius isommassa ja goblin pienemmässä koossa.
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja