Itsehän en ko.laitetta omista, mutta veikkaisin että erhe löytyy atosta/coilin tekiästä. Varsinkin duali on sangen vittumoinen vääntää nikkelistä.
Itsehän en ko.laitetta omista, mutta veikkaisin että erhe löytyy atosta/coilin tekiästä. Varsinkin duali on sangen vittumoinen vääntää nikkelistä.
Tää päivä höyrytelty onnistuneesti TC:llä kun asetukset 270C ja 40W. Pumpulikaan ei ole vielä palanut. Aikaisemmin oli vikana liian pienelle säädetty lämmöt ja watit. Yli 40W kyllä pidot parani mutta ihan tyydyttävät höyryt saa tuolla 40W esilämmityksellä. Jos tehot säädetty liian alas niin jostain syystä maku ihan hukassa. Lämmöt ei kuitenkaan heti karkaa rajoittajaan vaikka ei edes ime. Lämmöthän tää nikkelillä ainakin PB:n testien mukaan ei ihan ole sitä mitä pyydetään vaan paljon kylmemmät tai ainakin vanha VT näytti. Testit alkaa suurinpiirtein tosta: https://youtu.be/X9zpqNPKGVk?t=44m55s
Aika paljon viestejä sinulla, niin et mikään alottelija ole, joten voi olla turhaa sanoa, että väännä väännä, kyllä se lähtee sujumaan ja sen jälkeen ei tarvitse vääntää. Ja useita laitteita kaappiin, niin jos jossain tulee vääntämistä eikä ole aikaa, niin ottaa vaan jonkun toisen kaapista ja vääntää myöhemmin.
Nikkelin vääntö on siitä hauska laji, että se on kaikille suht uutta.
Saako tätä muute höyrytellä samalla ku latautuu?
Joo. Onhan noita coileja tullut väännettyä, mutta nikkeli on mulle uutta. Voihan se atokin olla jotenkin viallinen, mutta kyllä se vaan kanthalilla toimii varsin mainiosti. 3 kertaa oon tohon Velocityyn dual nikkelin vääntänyt ja aina täsmälleen sama homma. En ainakaan keksi, mitä siinä väärin teen. Jos tänään jaksan, niin kokeilen samaa laitosta yhdellä coililla.
Kiitettävän tyhjäks mini ajaa akun. Akku poistettu ekalla vilkuttelulla ja nitecoren näytön mukaan 3.16 V
"FEAR stands for fuck everything and run."
Nyt oon entistä enempi kujalla tän vehkeen kans. Otin Velocitystä toisen coilin pois ja nyt Evic näyttää 0.13 ohmia. Tuittaessa kuitenkin lyö protectionin päälle jos lämpö alle 500 fahrenheit. Tota korkeemmassa kyllä mekastaa coili, mutta ihan helvetin huonosti tulee höyryä. Oliskohan tossa atossa jotain sanomista. Pitänee varmaan yrittää vääntää nikkeli johki toiseen atoon.
Itse oon huomannu et ato pitää käyttää välillä irti jos ei meinaa ohmeja tunnistaa.
Juu, tiedän ton kyllä.Ei niitä asteikkoja sen enempiä tarvikaan ymmärtää. Riittää kun tuntee suussa sopivan lämmön ja tuntee numerot
Tein muuten tollaseen Fasttechin EK V3 RTA:n nikkelisetupin ja se toimii laakista ihan ok. Toihan on single coil malli. Onkoha nää dual coilit nikkelillä turhan haastavia. Toi ongelmallinen Velocity toimii kanthalilla pirun hyvin, mutta tässä lämpösäätöisessä en kyllä ole saanut pelaamaan edes yhdellä coililla.
Joo ei se taida nikkelillä dualit olla oikein jees, liian monta muuttujaa matkassa, 3mm pultin ympärille nikkelit sinkkuna ni hyvä tulee. Ja kontaktit kohilleen, ei saa ohmit muuttua väljien kontaktien takia, ainoastaan lämpötilan muutoksen takia. Ja huoneenlämmössähän ne nikkelit vissiin pitäs väännellä ja käännellä paikalleen.
Miniin tuli 2.0-päivitys. Uusia ominaisuuksia profiili SS-langalle ja näyttö erilainen.
Software download - Joyetech
Ja sama kuvin:
http://youtu.be/ENdmnSJ6nGU
KGO & Twist