Kävin kaverin Vamoo höyryttään tänään. Aika saatanan raju kurkkutuntuma tuli 18mg nesteellä.. Jatkossa ostaa laimempia nesteitä.
Kävin kaverin Vamoo höyryttään tänään. Aika saatanan raju kurkkutuntuma tuli 18mg nesteellä.. Jatkossa ostaa laimempia nesteitä.
Vamo paras hinnat alkaen vehjes.![]()
Vamo V5. kromaukset kuluneet pois, liitokset irronneet, todella kovia kokenut laite joka nykyään ulkoisesti muistuttaa lähinnä jatkosodan jäljiltä löytynyttä messinkimöykkyä mutta sitkeästi Vamo se vaan pelittää . hinta laatu ollu enemmän kun ok.![]()
vamo v5:een pitäs tilata akkulalta efestin 18350 akut eli mahtuuko button topit stäkättynä ja heiluuko akut jos laittaa flat topit?
Kokeiltu sekä AW:n että punaisten Efestin button toppien kanssa, ja molemmat mahtuvat stäkättyinä. Hieman tiukasti, mutta mahtuvat kuitenkin. Flat topeista osaa varmaan joku muu kertoa.
Vamon kanssa probleemaa ja apua tarvitaan.
Setti:
- Vamo V5
- Aerotank II
- Kangerin ProTank3 atot (1,5ohm)
- Käytössä myös toinen, vanhempi V5 Vamo josta näyttö kakkana
Eli yhtäkkiä rupesi savut hiipumaan ja näytössä näkyikin, että vastus hyppeli jossain 3ohmin korkeammalla puolella ja muuttui joka painalluksella. Hetken päästä näkyviin "Check Atomizer", joten ei muuta kuin uutta atoa kehiin -> Ei apua, laite mykkä.
Testasin sitten myös paria clearoa ja ViviNovaa, joilla sama tilanne. Testasin vielä kaikki erikseen sokkona vanhemmalla vehkeellä jossa kaikki tuntuu toimivan.
Apuva?
Nyt alkoi V2 temppuilemaan omituisesti. Ensin ei meinannut tulla höyryä lähes ollenkaan (Protank 2 kiinni) tsekkasin ohmit ja näytti 2.1, iskin tankin kiinni VTR:ään ja kaikki toimi niiku pitikin.
Vamoon takaisin tankki kiinni, ei edelleenkään höyryä, päätin kokeilla sit volttisäätöjä ja yhtäkkiä koko masiina sammui. Vilautti vaan 3 kertaa valoa näytössä, avasin uudestaan ja tsekkasin akun varauksen; 4,2. (Just laturista otettu 350..) kokeilin sit taas uudestaan volttisäätöjä ja jälleen sama homma, kolme vilkutusta ja kii. Mikä hitto sitä vaivaa? :| ainiin joo, viimeaikoina myös toi yläpää tosta vamosta on alkanu kuumenemaan ja huolella, parit henkoset ottanu ja sit jo pitää laittaa kii, että ei kosahda, onko tää nyt vamon menoa vai omaa tyhmyyttäni?
Edit: nyt yön yli nukuttua yritin ottaa ekat henkoset vamosta ja tämä perkele ei tulita enää ollenkaan. Valot vaan välkkyy eikä anna mitään virhekoodejakaan..?![]()
Viimeksi muokannut leatmpok; 08.07.14 kello 05:13. Syy: Lisäys
^ Valojen vilkkumisen säestämä sammuminen viittaa oikosulkuun. Tyypillisin paikka on liittimen eriste, joka on saattanut rikkoontua. Jossain ketjussa just käytiin läpi sen tiivisteen vaihtaminen.
___
Näprääjä, tippunut kalustokelkasta.
Otinpa ja purin tuon uudemman versio vitosen ku rupes tulitusnappula vituttaan. Rinkula kiinni yläpäähän (se turha "sormus"), piheillä tiukka ote ja nitkuttamaan. Tuli sitten voimalla ja juottohommiks meni. Piuhat katkes juotoksista. Silmämääräsesti kattelin piirilevyn läpi ja kun mitään ihmeellisiä savustuksen merkkejä en löytänyt niin kokoamaan. Se menikin ihan mukavasti. Nyt toimii nappi ja ei enää lämpene pohjasta.
Ilmeisesti piirilevy oli hieman vinossa, jolloin nappien kontakti ei ollut paras mahdollinen (ennen sai tulittaa ikään kuin sivusta painamalla). Piuhojen juotokset oli kyllä aikamoisia läskipalleroita. Ohan tässä näyttökin hieman vinossa mutta en viittiny sitä rueta tuusaileen kun on liimalla kii.
Josko sitä nyt ajelis tällä taas vähän aikaa.
Ainakaan tässä miun kasattumilläliejämäosillamaanantainakrapulassavase mmallakädellä v5- mallissa se pinnin kaula on isompi kuin se reikä mistä menee läpi, joten ei voi painua liian alas.Oiskos se 510 liittimen keskipinni painunut alas, kokeile nitkutella sitä ylöspäin pienellä talttapäällä/neulalla.
Onkos muilla v5-mallia tai mukeytä käyttävillä muistia laitteessa? Eli että muistaa asetukset vaikka ei olisi akkua kiinni? V3 pysyy asetukset vaikka on viikkokaupalla ilman akkua, mutta tässä v5 ei. Tai siis muistaa jonkun 5s, eli pitää olla nopea akunvaihdossa.![]()
Pari päivää olen käyttänyt vamo v5 mukey versiota. Olen mekaanisia putkia käyttänyt tähän asti. Ei löydy ainakaan vielä pahaa sanottavaa laitteesta. Vähän painava tuo on muttei ole itseä häirinnyt, sopii hyvin käteenkin. Kaiffarikloonin kanssa 1.2ohm setupilla jää kyllä kaipaamaan vähän lisää tehoaTosin hommasinkin tämän niitä tapauksia silmällä pitäen jolloin mekaanisesta pukkaa liikaakin löylyä. Kaikenkaikkiaan hintaisekseen (vajaa $40 fasttechiltä) varsin pätevä!
Tänään saa nähdä miten tuo kestää yöelämää![]()
Moi kaikille, tää saattaa olla vähän väärä ketju, mut kysyn silti: Mitä atoja ja tankkeja käytätte Vamon kanssa?
Itse ostin juuri v5:n ja noi Egojen kanssa käyttämäni tankit ja Aspire BDC:t eivät oikein ton kanssa toimi, eli viidestä BDC:stä kolmen kanssa oli ongelmia: Kahdesta ei kulkenut ilma läpi ja kolmas kurlaa sikana.
Egojen kanssa noi pelaa mainiosti. Itse asiassa noi Finnvapelta tilaamani egot ovat oikein mainioita. Akku riittää hyvin ja kaikki muukin pelaa. Mulla saattoi olla vähän turhan korkeet odotukset tästä modista ja modeista yleensä...
Ärsyttää, juuri kun ajattelin, että nää laitteet on parantunut viime höyryttelyistä, joista on pari vuotta aikaa. Silloin koko homma jäi, koska kamoissa oli niin paljon luotettavuusongelmia.
Terve,
Tiputin Vamon kaljapäissäni lattialle ja tankki vääntyi vinoon. Kiertämällä sai vielä tankin irti mut kierteet otti osumaa alkupäästä. Ei taida olla vaihdettavissa Vamossa?
Niinpä näköjään selvis. Tattis
Edit: Onko RMS-mode siis Watti- tai voltti-mode? Miks ato kärähti?
Tilasin tollasen: 510 DCT-tankki 6ml metal top KIRKAS/SMOKE 1kpl/2kpl/3kpl(3kpl=+cone) / Atomisaattorit/kartomisaattorit/ clearomisaattorit/DCT-tankit/ korjattavat RBA RTA + tarvikkeet - DCT-tankit / PUFF
Mahtuu ainaki nestettä, heh.
Viimeksi muokannut Kiltti koirra; 21.07.14 kello 21:27.