Sivu 135 / 285 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 3585125131132133134135136137138139145185235 ... ViimeinenViimeinen
Tulokset 2,681 - 2,700 / 5698

Aihe: MISTer -hybridi

  1. #2681
    Lainaus Alkuperäinen postaaja Rotary Näytä viesti
    Mihin sulla asettuu lopullinen hinta noissa nyt?
    170e per pötkylä, full kittien hinta pitäisi selkeentyä ensi viikolla.

     
     
  2. #2682
    Höyryttelijä Ive's Avatar

    Liittynyt
    07/2013
    Sijainti
    Mynämäki
    Viestit
    27
    Kellään myydä kirkasta tankkiputkea, näyttää olevan loppu kaupasta, vai saako niistä jostain muualta kuin VJ Modsilta?

     
     
  3. #2683
    finnvapella voi olla
    Provari mini V2.5, iStick
    KFL+, Hdripper, aqua, ithaka

     
     
  4. #2684
    Höyryttelijä Ive's Avatar

    Liittynyt
    07/2013
    Sijainti
    Mynämäki
    Viestit
    27
    Lainaus Alkuperäinen postaaja GChrome Näytä viesti
    finnvapella voi olla
    Loppu sieltäki.

     
     
  5. #2685
    sitte ei varmaan missää oo
    Provari mini V2.5, iStick
    KFL+, Hdripper, aqua, ithaka

     
     
  6. #2686
    Höyryttelijä

    Liittynyt
    12/2012
    Sijainti
    Lahti
    Viestit
    89


    Täällä ollaan odoteltu jo pitkään pylly pystyssä sitä Herran kolmasta tulemista. Ensimmäisen erän naarmuinen työkaveri tahtoo kumppanin!

     
     
  7. #2687
    toivotaan että menis ainaki viikko että misterit tulee myyntiin että varmasti on sitte massii pätkää
    Provari mini V2.5, iStick
    KFL+, Hdripper, aqua, ithaka

     
     
  8. #2688
    Höyrypää

    Liittynyt
    10/2011
    Sijainti
    Turku
    Viestit
    899
    Mistähän mun Mister nyt on suuttunut, kun koko putki kuumenee harvinaisen paljon? Pohjanapin jo putsasin, sinne oli mennyt ilmareiästä valunutta nestettä.

    Mutta edelleen lämpenee. Oikkari jossain mutta missä?


    Savuttajäsen nro 66

     
     
  9. #2689
    Höyrypää

    Liittynyt
    03/2013
    Sijainti
    JKL
    Viestit
    792
    joko coili lämmittää ympäristöään tai se lämpiää sieltä missä on ylimäärästä vastusta.

     
     
  10. #2690
    Höyryttelijä Ive's Avatar

    Liittynyt
    07/2013
    Sijainti
    Mynämäki
    Viestit
    27
    Paljonko teillä on toi nestesyöttö normaalisti auki? Kun ittellä ei tunnu toimivan (melkein) ollenkaan, ellei ole kunolla auki (~5mm).

     
     
  11. #2691
    Höyrykonkari Vihtis's Avatar

    Liittynyt
    08/2012
    Sijainti
    Tampere
    Viestit
    283
    About 0.5-1mm, tosin Mesh U-wickillä- Silicallakaan ei tarttis olla kuin sen 2-3mm max.
    "Elämä on kuin viini. Sen oleellisin osa on alkoholi, ja kun se loppuu, olet enempi tai vähempi kusessa".

     
     
  12. #2692
    HöyryGuru smami's Avatar

    Liittynyt
    11/2012
    Sijainti
    Lapua
    Viestit
    4,286
    Tulipas todistettua taas kuinka kaikki riippuu toisistaan. Aluksi setuppi oli vähän toispuoleinen eli langat vähän sivussa ilmaröörin päältä, syöttö täysin auki ja silti pukkaa dry hittiä. Siirtelin coilin keskelle, sai ottaa mutamat höyryt enemmän ja sitte dry hittiä. Lyhensin wickiä n.0.5mm molemmistä päistä ja laskin setuppia alemmas, Syöttö n. 1mm max auki eikä tietoakaan dry hitistä ja neste on kumminkin 90% vg ja vielä sitä velhon tavaraa joka on ku siirappia

     
     
  13. #2693
    Höyrähtänyt jmjkorva's Avatar

    Liittynyt
    07/2013
    Sijainti
    Oulu
    Viestit
    5
    Päivää kaikille

    muutama kysymys näin aloittelevan höyryttelijän näkökulmasta.
    taustatietona sen verran että ostin n 3kk sitten ego aloituspaketin ja mukana tulleet clearot maistu todella tunkkaisilta, joten päivitin kangerin protankkiin v1. Kuitenkin 510 kierteet korkkasi akuista, joten olen nyt joutunut laittamaan kierteiden väliin foliota että tankki pysyy kiinni akussa.

    Opettelin rakentelemaan uusiksi vaihdettavat vastukset ja niillä on menty viimeinen kuukausi. Höyry on kuitenkin omaan makuun liian viileää, ja jotenkin kuivan oloista vaikka resistanssia olen vaihdellut vastuksessa (50/50, 12mg nesteellä). Olen nyt tutustunut kesän aikana s.tupakkaan paremmin ja päätin että sijoitan rahat Misteriin, joka tuntuu monelle olevan luottolaite.

    Voinko odottaa millaista muutosta höyryyn, kun tavoite olisi saada lämpimämpää ja kosteampaa höyryä? Makupuoli varmaan mashillä korjaantuu.
    Lisäksi käytössäni on 900mAh ego akut, joiden kesto on kohtuullinen, mutta iltapäivällä virta loppuu. Onko mekaanisen akun kesto millainen 18500 / 18650 pituudessa misterillä. eli tavoite olisi että akku kestäisi koko päivän ja ei tarvisi kannella vara-akkua mukana.

     
     
  14. #2694
    riippuu meleko paljon kuinka matala vastus on ja millainen akku. Itellä on riittänyt koko päiväksi mekaanisessa modissa efestin 1100mAh 18500 akku ja coili 1.1-1,2

     
     
  15. #2695
    Höyrypää

    Liittynyt
    05/2013
    Sijainti
    Valkeakoski
    Viestit
    421
    Kyllä MISTer mukavan lämpöiset ja kosteat höyryt tarjoilee. Toinen vaihtoehto tietysti akunkestosta huolestuneelle ja lämpöisiä kosteita höyryjä tavoittelevalle vuotamatonta settiä etsivälle voltti/wattisäätöinen modi ja spheroid.

     
     
  16. #2696
    HöyryGuru smami's Avatar

    Liittynyt
    11/2012
    Sijainti
    Lapua
    Viestit
    4,286
    Lämpöä tulee lisää kun mennään pienempiin vastuksiin siinä 0.8-1.2 riippuen kuinka lämmintä haluaa . Akun kestosta mainittakoon sen verran että itsellä riittää tuo 490 aw:n akku koko isoon tankilliseen misterissä ja vastus on vähän alle 1ohm, akussa on vielä virtaa tankillisen jälkeen n.3.6V eli vielä vois vähän höyrytellä mutta samalla tulee vaihdettua akku kun tankkaa. Tämän verran siis menee mulla 8h työäivänä jolloin höyrytellän 30min-1h välein pidempi hetki joten olettaisin että 650 aw:n akku kestää koko päivän ja n.7ml juissia kun kerran on 2000mah vs 490pin 1100mah

     
     
  17. #2697
    Höyrykonkari zapster's Avatar

    Liittynyt
    08/2012
    Sijainti
    Espoo
    Viestit
    286
    Mulla kestää 650 aw kokopäivän 0.7 vastuksella, jos höyryttää kovasti niin illalla joutuu vaihtamaan akkua.

     
     
  18. #2698
    Höyrähtänyt jmjkorva's Avatar

    Liittynyt
    07/2013
    Sijainti
    Oulu
    Viestit
    5
    Kiitos vastauksista.

    Luulen että tämä laite on minulle se oikea vaihtoehto, 650 pituudessa. Pitää laittaa AW:t ja laturi jo tilaukseen.
    Toivottavasti sadaan herrat pian ulos pajalta, tympäsee taitella foliota tuonne kierteiden väliin joka aikunvaihdon yhteydessä. Folio on hieman hanakka tukkimaan ilmareiät tuosta protankista.

     
     
  19. #2699
    Höyrypää

    Liittynyt
    08/2011
    Sijainti
    Vantaa
    Viestit
    435
    Nonni veijon, vieläkö meinaat kauan pitää hulluja jännityksessä?

     
     
  20. #2700
    Höyrykone terokum's Avatar

    Liittynyt
    01/2013
    Sijainti
    Riihimäki
    Viestit
    3,506
    Niinpä!!!

     
     
Keskustelu Hybridit

Kirjoitusoikeudet

  • Sinä et voi kirjoittaa uusia viestejä
  • Sinä et voi kirjoittaa vastauksia
  • Sinä et voi muokata liitteitäsi
  • Sinä et voi muokata viestejäsi
  •