Purin eilen pohjanapin ja heitin osat fairyveteen, voi luoja kuinka paljon tuolta tulikaan moskaa.
Nyt tuntuu mister taas ihan eri laitteelta. En ois kyllä uskonut, että tuo 'lika' vaikuttaa noinkin paljon.
Jos esim mesh setuppia pulssittelee tai kuivapolttaa niin tuo atopesä käy sen verran lämpösenä että on voinut liimat sulaa plussapultin tiivisteen ympäriltä. Tai jos kyseessä on ensimmäisen erän laite niin niissä tuo eriste on delriniä ja se sulaa herkemmin "väärinkäytettynä".
Laittakaa vaan viestiä veljon11@gmail.com jos varaosille tarvetta, ja toki korjataan täälläkin jos ei sopivia liimoja satu kotoolta löytymään![]()
Kiitosket veljon11 napin messinki ruuvista. Nyt taas mister pöhisee![]()
Neuvoa misterin ilmankulkuun ja sen aiheuttamaan wickkausongelmaan, pliis.
Ongelma on kuten olen aiemminkin selittänyt ahtaalta tuntuva kirkas tankki. Viimeisin havainto tankin ahtaudesta tuli ilmi settiä pestessä. Eli, mulla oli ato-osa irti setistä, yläcappi kiinni tankissa ja imuputki sisällä. Tankki täyteen vettä ja kääntö ympäri = vesi pysyy tankissa ilman ato-osaa. Jos pelkän veden pintajännitys pitää nesteen imuputken sivuilla ja tankkiosassa, niin en yhtään ihmettele ettei ilma oikein liiku e-nesteessä. ongelmakohta on vedelläkin tankin kierteiden loppumiskohdassa oleva "pykälä." Tällaisenaan ilman saa liikkelle kääntämällä imuputkea kiinni - auki, mutta mielestäni jatkuva putken veivaaminen ei oikein kuulu modin toimintaperiaatteeseen.
Aiemmin on jo mainittu, että imuputkea ei oikein voi hiomalla ohentaa. Ratkaisu voisi olla tankkiosan lyhemmät kierteet.
EDIt: Lisätään vielä, että yläcapin tiiviste on poistettu. Ei mainittavaa vaikutusta, mutta imuputkea ruuvatessa edestakaisin nestettä pääsee nousemaan imuputken ympärillä yläcapin päälle. Ei hyvä.
Viimeksi muokannut Stoney; 11.08.13 kello 14:30.
What do you mean, I ain't kind? Just not your kind -D.Mustaine
Jos aluputki, oliskohan kierteet hapettuneet?
Alumiinihan kyllä hapettuu nopeaan, mutta koska se alumiinioksidi on valkoista, sitä ei niin helposti kierteistä huomaa. Toimii sähköneristeenä, joten suosittelisin noalox-käsittelyä. Alumiinipintojen puhdistamiseen oksidista se on oikeasti tarkoitettukin. Itseäni alkoi tämä hapettuminen harmittaa sen verran, että vaihdoin takaisin rosteriputkeen. Aton kierteet olivat siinä vaiheessa silminnähden valkoiset, ja V droppi tuntuva.
Itte oon tommosella hienolla teräsvillalla putsannu noita kierteitä. Ei mene kauaa kun pyöräyttää puhtaaks noi.
1,5mm vaijjerista on liian helppo vääntää setuppi nyt kun muisti tohottaa leikkauskohdat punahehkuun![]()
^ Tankkeja tulossa noin 3 viikon päästä
Onko tätä misteriä miten vaikea saada eli joutuuko jonottamaan? Full kittiä olisin halukas ostamaan![]()
Nyt näitä tulee tuplaten enemmän kuin koskaan aiemmin, en jaksa uskoa että loppuu heti kesken![]()
Onko jo tarkempaa tietoa milloin tulee?
onko tarkkaa ajan kohtaa vielä että millon tulee misteriä hyllyyn
Päivitellään tuonne nettikaupan ajankohtaista -osastolle heti kun tiedetään jotain lisää. Veikkaan että ensi kuun ekalla tai tokalla viikolla saadaan sarja myyntikuntoon![]()