TänksEn itsekään ole ollut järin luottavainen tähän CV-nettiin, mutta kai se on pakko uskoa sen toimivuuteen, kun kerran huomenna allekirjoitan työsopimuksen
Olen ollut käytännössä vuoden irti työelämästä, kun ensin oli 6kk:n irtisanomisaika ilman työvelvoitetta ja perään työttömänä työnhakijana lokakuun 2016 alusta ja kyllä tuo sohvalla nyhjääminen alkoikin jo kyllästyttää. Vaikka olen luonnostani sellainen semilaiska yksilö, niin silti tyhjän panttina oleminen alkoi oikeasti ärsyttää ja myös nämä lieveilmiöt (passiivisuus jne) alkoivat uhkaavasti nostaa päätään. Kunhan saan ensin puolen vuoden koeajan kunnialla läpi, niin sitten voin taas suunnitella tulevaisuutta ja ylipäänsä elämää aivan eri tavalla kuin työttömänä. Taloudellinen tilannekin tulee olemaan varsin kohtuullinen, sillä vielä ei ole ollut tarvetta kajota säästöihin ja sain maksettuani itseni velattomaksi työttömyyden alkaessa
Edit: No nyt on allekirjoituksetkin saatu soppariin ja eiköhän tässä ala taas elämä vähitellen hymyilemään...
Onneksi olkoon, ehkäItse sain fudut huhtikuun 2016 alussa ja itselläni oli alkushokin jälkeen aivan sama fiilis, sillä työilmapiiri muuttui sen verran parin viimeisen vuoden aikana, että olisi varmasti ollut terveempi fiilis olla kaivostyöläisenä Mordorissa kuin ko. työnantajan nilkkien parissa
Irtisanomisaika oli 6kk ilman työvelvoitetta ja viime kesä menikin lähes samoilla fiiliksillä kuin kouluikäisenä ja liksakin juoksi säännöllisesti. Lokakuun alkupuolelta jäin sitten työttömäksi työnhakijaksi ja kyllä tässä kevään mittaan aloin jo vähän huolestua, etteikö sitä duunia löydy/saa, mutta kuten pari postausta ylempänä jo tuuletin, niin uudet hommat kutsuvat 1.6. alkaen ja omalta osaltani saa vuoden ja parin kuukauden vapaus riittää... Tälleen 46-vuotiaana kun sitä alkaa jo miettiä tulevan eläkkeen määrää ja yhteiskunnan tuilla elämällä kun ei vaan sitä eläkettä oikein kerry. Tosin pystyisin hyvin helposti jatkamaan joutopäivienkin viettämistä
![]()
Kyl se on ihan hyvä asia. Meillä siis yt:t päällä ja ilmoittauduin vapaa-ehtoiseksi. Työ-olot on menny kovasti alamäkeä viimeisen vuoden ajan ja joka aamu on hankalampaa lähteä töihin. Ite oon viel siis kolmikymppinen ni ei ikäkään ole esteenä töihinpääsylle. Lähinnä en oo ite viittinyt tehä sitä riskiliikettä et häippäsen ku on pari taaperoa kotosalla. Nää yt:t olikin siis vastaus rukouksiin. Turvallisin tapa lähteä. Kuulin tänään et vapaa-ehtoiset hyvin todennäköisesti saavat lähteä ja vielä ilman työvelvoitetta. Saa olla pitkän kesän likkojen kanssa ja sit mietiskellä rauhas et mitähän sitä isona tekisPari viikkoa pitäis viel sinnitellä ennen ku neuvottelut loppuu ja ei ole siis varmaa et pääsen mut toiveikas olen
Mammakin sanoi ku kerroin yt:ista et nythä siul ois tilaisuus lähteä ja tulla lähemmäks kotia töihin. Työmatka-aikaa tulee siis 2.5h päivässä tällä hetkel.
Poitsu nro2 sai ajokortin.
Kaksi muksua nyt opettanut opetusluvalla, ja suosittelen kyllä ehdottomasti ko. tapaa hankkia ajokortti. Säästää pitkän pennin, ja onhan nuo ajotunnit omalla tavallaan yhdessä tekemistä ja sitä kuuluisaa "laatuaikaa"...![]()
"Not a bad life really"
Polttelin tuossa päättäjäisjuhassa pikkusikarin![]()
Yli 2v edellisistä savuista![]()
Oli aivan järkyttävää paskaaja kihahti heti päähän
En ehkä jäänyt koukkuun![]()
Spoileri!
Ensimmäisessä "oikeessa" työpaikassa aloitettu, pääsi vieläpä oman alan hommiin.![]()
Olis sitten nuorimmaisella mopokortin metsästyksessä SE päivä edessä. Teoriakoe ekalla läpi ja just lähti kaupungille ajoharjoituksiin ja siitä sitten ajokokeseen.
Maalla asutessa jos minkämoisella härvelillä ajellut paitsi skootteri jäänyt pientä testiä lukuunottamatta vähemmälle ja sillä kuulema joutuu tänään ajeleen joten pientä jännitystä oli havaittavissa.
Saas nähdä miten äijän käy.
E. Jaaaaaaa.............. Läpi mänt![]()
Kerrankin pääsee hehkuttamaan postin (tai tässä tapauksessa yhden postin työntekijän) toimintaa. Pari ePacket pikakirjettä piti tänään tulla kotiovelle, molemmat lähteneet jakeluun aamulla samaan aikaan seurannan mukaan. Ovikello soi ja postimies ojensi yhden paketeista ja kysyin, että eikö ollut toista? Hän ilmoitti että ei ollut kuin yksi paketti siellä postilla, mutta hän on nyt menossa sinne takaisin ja voi tarkistaa asian samalla. Hetken kuluttua hän soitti ja sanoi, että se toinenkin paketti löytyi ja hän tuo sen minulle vaikka työpäivä on jo pulkassa, eli omalla ajalla!
Kun hän toi toisen paketin, selvisi ettei lähetystä käsitellyt henkilö ollut merkannut sitä pikakirjeeksi, jonka ansiosta hän ei alunperin tuonut sitä jakeluun mukaan. Tämä tietenkin lisää propsien määrää.![]()
Pitää vielä jaksaa nämä 3vapaapäivää sitten alkaa 35pv LOMA
Spoileri!
Tänään tuli täyteen 18263 päivää elämää eli sen 600 kuukautta, toisinsanoen 50 vuotta, seuraava huolto 20 000 päivän kohilla. 5 v höyristelyäkin tuli muuten mittariin maaliskuussa.
Meillä taasen on oma asunto kaupan, joku kiinnostunut oli käynyt ja miettii nyt pari päivää. Ei oo kyllä yhtään hauskaa tää myyntihommaTuntuu hiukkasen oudolta laittaa asunto toisten pällisteltäväksi
Edit: ketjun aiheeseen: meikästä tuli viimein aviomies ja tyttöystävästä vaimo viikonloppuna![]()