Oikein taas "tervetuloa valintojen maailman! - meininkiä!Helpointahan on ostaa yks jokaista, valita niistä parhaat ja myydä loput kirpparilla ahnaille kanssahöyryttelijöille..
Oikein taas "tervetuloa valintojen maailman! - meininkiä!Helpointahan on ostaa yks jokaista, valita niistä parhaat ja myydä loput kirpparilla ahnaille kanssahöyryttelijöille..
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja
Ei vaan onhan toi Goblin hyvä, criussia en voi suositella kellekään. Ei sillä etteikö se antaisi makua ym vaan tuo nestesyötön säätö on susipaska, aina saa kattoo missä se on ja varsinkin hämärässä tosi ärsyttävää. Se kun ei edes toppaa mihinkään vaan pyörii niin kuin se kuuluisa hullun mulkku mielettömän perseessä.
"Not a bad life really"
Käytössä kaksi Criusta ja kummassakaa ei nesteensyöttö ole löysä. Voi hyvin ottaa töissäkin taskusta ja alkaa höyryttelemään niin ettei tarvi kattoa onko syöttö kiinni vai auki.
Saattaa olla mulla joku maanantaikipale. Vaan anyway, se säätö pitäs olla sellanen että se toppaa kun auki/kiinni.
Tämä alkaa päivä päivältä nostaa sijoitustaan henk. koht. listallani sarjassamme "höyryttelyn ärsyttävimmät seikat"
Niin se criuksen nesteensyöttö. Onko se siis mallia on/off eli auki/kiinni vai joku portaaton hightechharrastelijan lisävaruste millä ei todellisuudessa mitään tee?
Nesteen syötön säätö? Mihin sitä tarvitaan? Ei ole ennenkään tarvittu. Tuommoiset pikkuasiat hoidetaan oikealla pumpuloinnilla ja nesteen VPG suhteella.
#teamStarre
Lähetetty
minunvaimon läppäristä ilman mitään vitun tapatalkkia.
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja
Nyt et ole kartalla jos criusista puhut. Siinä kun tahtoo mennä kiinni, ainkin mulla tuossa tankissa, nesteensyöttö. Se kun pyörii niin löysästi.
Mutta mutta, huolimatta siitä että OBS siunasikin minua autuaasti suomalla tankin, ehkä jopa Suomen ainoan, jossa mustalaisen selkärankaa muistuttava nestesäätö: asia on nyt korjattu. Laitoin teflonteippiä kiekan tuohon afc:n ja ylemmän osan väliin. Nyt on poijjat tiukka, ihan mahtava.
Nim: Suomen tiukin Crius.
E: Tomassino tuossa yllä kertoikin hyvin miksi säätö näissä tarpeen.
Viimeksi muokannut M.Kane; 20.03.16 kello 23:43.
Ei tarvitakkaan, en luullutkaan niin, en ainakaan halunnut antaa sellaista kuvaa. Katos kun kahtelin tuota criusta vapetalolta ja siellä luki "säädettävällä nesteensyötöllä", niin ensimmäinen ajatus mikä mulle tuli oli, että ei helvetti en halua mitään semmosta missä on mitään toimivuuden kannalta ylimääräistä
KISS
Keep It Simple, Stupid.
#teamStarre
Lähetetty
minunvaimon läppäristä ilman mitään vitun tapatalkkia.
Criussin nesteensyötön säätö on lähinnä tankkausta varten. Syöttö kiinni, täyttöaukko esiin, mehut sisään, aukko kiinni ja kanavat auki. Ei kuse näpeille. Teknik, sanois ryssä.
Virtaa: G-Tube, Tesla WYE, ja iStick Pico
Höyryä: Berzerker RTA, Skyline RTA ja Dvarw MTL
Moi. Täällä on varmaan käsitelty tätä aihetta ihan tarpeex, mutta mul on Subox mini tai siis kbox ja subtankki. Mulla on valmiita coileja 0,5ohmin vastuksella, mutta en jostain syystä saa rakennettua niistä edes yhtään hyvin toimivaa coilia!!! Puhun tässä nyt tietysti RBAsta.
Voisiko joku pikkuisen minua viisaampi sanoa, että pitääkö coilin kiepeissä olla väli vai pitäskö ne puristaa ihan yhteen?
Onko pumpulin määrä hyvinkin tarkkaa ja se, millä korkeudella coili on alapuolella olevasta reijästä?
Tuleeko valmiscoili niinpäin, että viikset tulevat kiinnitysruuveihin niin, että ruuvi ikäänku vetää coilia mukanaan eikä vastapäivään?
Mitä mieltä yleisesti ootte valmiscoileista?
Miten voin välttyä "jälkipoltolta"?
Miten voi olla mahdollista, etten saa valmiscoilista kun sellaisen, jota pitää varovasti lussuttaa 14W teholla? Kun nostan 20W, niin sitä palanutta paskaa ei polta kukaan?
Olen katsonut netistä varmaankin kaikki Subox mini kittiä ja sen RBAta koskevat videot.
Kaikki apu olisi nyt paikallaan, kiitos.
Tuossa olisi ihan toimiva setuppi kyseiseen laitokseen:
http://www.e-savuke.com/vb/atomisaat...tml#post618072
ja toinen:http://www.e-savuke.com/vb/atomisaat...tml#post598456
Viimeksi muokannut Beenari; 26.03.16 kello 13:08.
#teamStarre
Lähetetty
minunvaimon läppäristä ilman mitään vitun tapatalkkia.
Coilin korkeus on siinä nestereikien huitevilla, ehkä aavistuksen yläpuolella jotta käämin alle jää ilmatilaa. Ei ole mitään väliä kummalle puolelle ruuvia käämin jalat laittaa.
Kokemasi ongelmat liittyvät yleensä suurin piirtein täysin pumpulista. Yleensä sitä on liika paksusti ja pumpulin päät ovat liian pitkät ja sitten ei neste pääse juoksemaan pumpulia pitkin käämille.
1) laita käämin läpi sellainen soiro pumpulia, että se tuntuu napakalta, mutta saat sitä silti liikuteltua edestakaisin.
2) ruuvaa höyrykammion seinä paikalleen ja katkaise pumpulit kammion yläreunan tasalle.
3) painele varoen pumpulit alas niin että nestereiät peittyvät täysin. Pumpulien tulee olla ilmavat pörhelöt.
4) nesteytä käämi ja pumpuli
5) ruuvaa kammion hattu paikalleen.
Kyllä 25 wattia pitäis saada irti tuosta perus nollavitosesta.
Mulla on yks subtank jota ajelen rba-päällä yli 40 watilla. Siinäkin pumpulointi on tärkein tekijä ja sen oppii vain niitä tekemällä.
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja
Kiitos vinkeistä!
Erityiskiitos sinulle BEENARI!!!