Tuolta eilisen istunnon pöytäkirjasta:
'Zhang ym. tekivät vuonna 2013 tutkimuksen, että sähkösavukkeiden ja poltettujen savukkeiden nanopartikkelien kulkeutuminen elimistöön oli isompaa kuin tavallisessa tupakassa.'
Mitä hemmettiä tuo oikein tarkoittaa?![]()
Jos imet tupakkaa jota ei ole sytytetty, saat vähemmän nanopartikkeleita kitusiisi?![]()
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja
eikös radius ole muovia ?
g-tubeihin saa myös hyvin vara- / päivitysosia
Miksei? Noilta onnistuu myös makuaineiden kieltäminen, nettimyynti, sekä nikotiinittomien nesteiden tupakkaverotus siten, että 10 ml nestettä vastaa 200 tupakkaa. Miten foorumeilla puhuminen eroaisi linjasta?
Luulempa muutenkin, että puhe vähenee muutenkin täällä. Ei minulla ainakaan kiinnosta käydä lukemassa pelkkää kiroamista asian järjettömyydestä, koska olen samaa mieltä itsekin
Edit. Miksei vesipiippuja kielletä? Niihinkin saan karkki- ja hedelmämakuja.
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja
Tupakkalaki koskee myös tupakan vastikkeita kuten vesipiippu, eshisha ja e-karkki. energianuuska ja yrttisavukkeet. Sen sijaa tupakkalaissa ei ole kielletty isoa liiterin nurkassa jököttävää vesipiippua, jonka vettä käytetään letkulla imettävän aineen viilentämiseen. Sille on oma hyshys-lakinsa.
Se tarkoittaa sitä, että siteerattiin tutkimusta joka mittasi vain hiukkasten kokoa, mutta ei niiden koostumusta. Tutkimuksessa ei myöskään mitattu hiukkasten kulkeutumista elimistöön, vaan siinä arvioitiin aerosolin kulkeutumista hengitysteissä mallinnuksien pohjalta jotka on olemassa tupakansavulle, eli pääosin kiinteälle aineelle.
Siis oletettiin että neste käyttäytyy samalla tavalla kun kiinteä aines. Nesteen kanssa pisaroiden koolla ei ole suurtakaan merkitystä, kun taas kiinteä hiukkasaines on fyysisesti vaarallista.
On myös selvää että Heikkinen ei ollenkaan ymmärtänyt paperia, koska siinä ei väitetty mitään tuon suuntaista ollenkaan
EDIT: Nyt vasta tajusin mitä se oikeasti sanoi. Mikähän on sitten tavallinen tupakka jos se ei ole poltettava savuke? Hämmentävää tosiaan.
Ehkä kertoo jo tarpeeksi?
Taitaa olla niinkin ettei Heikkinen ymmärrä juuri mitään muutakaan. Tämä on siis vain oma mielipiteeni, Heikkiselle tiedoksi jos täällä hengaat. Mulkun tarpeessa on se, ja kovasti.
E. Jos haluat ottaa yhteyttä niin privana. Tutustu ensin sääntöihin. Nyt foliohattu päähän, koska lapset.
EE. Siis Heikkiselle tämä.
Humppaaja on ollu legendaarinen täällä...
"don Tomassino - tekee tarjouksia, joista ei voi kieltäytyä."
Höyryaakkoset: höyryttelijän sanakirja
Höyryttelypäiväkirja