Sivu 68 / 95 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 185864656667686970717278 ... ViimeinenViimeinen
Tulokset 1,341 - 1,360 / 1886

Aihe: Eleaf iStick

  1. #1341
    Höyrykone Tycho's Avatar

    Liittynyt
    06/2015
    Sijainti
    Pornaisten takametsä
    Viestit
    2,031
    Lainaus Alkuperäinen postaaja Smaul Näytä viesti
    No oma istick 50w kesti sitten vähän yli 6kk, tulitusnappi jäi käytännössä pohjaan toimi jotenkuten. Päätin sitten ottaa laitetta auki (Ei meinannut tulla pihalle tuubista ollenkaan tämä on ns v2 ilmeisesti jossa tuo keskipaneeli ei liu'u mukana ollenkaan) n 1cm pihalla vähän puhaltelin ja laitoin kasaan taas, toimi ehkä vähän paremmin niin päätin kuitenkin, että otan sen kokonaan pihalle sieltä sitten ja vedin sitten hitaasti koko hökötystä pihalle kun kuului sellainen ääni kuin jokin olisi mennyt poikki, noh kuvasta voitte päätellä mitä kävi Imgur: The most awesome images on the Internet

    Veikkaan että W/V säätö nuolten päällä oleva kuminen tatti veti kaapelin mukanaan. Ilmeisesti siis kyseinen kaapeli hallitsee koko piirin virtaa joten eipä tätä edes ilman näyttöä voisi ajaa..
    Päädyin sitten testaamaan tuota tulitusnappia kun koko paska oli kerran auki niin ei ole kyllä mitään tuntoa tuossa, eikä se painu alas ollenkaan kuin taas nuolinäppäimen menevät hyvin ja kuuluu naksuminenkin.

    Ei taida olla mitään korjauskonstia kyllä tähän näyttää ihan haljenneen irti tuosta, mitäs suosituksia sitten seuraavaksi modiksi? Tällä hetkellä siis käytössä subox mini kit joka ollut toisena laitteena, katselin jo heti että ostaisiko uuden 50w ja tällä kertaa käyttäisi silokonisuojusta, että mitään paskaa ei menisi napin sisälle, ainakin FT:ltä saisi halvalla jos ei tulliin jää..
    Älä ny enää istickin 50w:tä osta koska tuo tulitusnappi on ollut ongelma (mulla jättää välillä tulittamatta, välillä vaihtaa watti tilasta volteiksi). FT:ltä saa parempia modeja järkevään hintaan, eikä mulla ole vielä kertaakaan tulliin jäänyt.

     
     
  2. #1342
    Höyryttelijä

    Liittynyt
    08/2015
    Viestit
    81
    Itellä ei oo pahaa sanottavaa istick 50w. Huhtikuun alusta asti ollut päivittäisessä käytössä ja toimii vieläkin, mutta ei nyt enään uutta istick 50w kantsi hommata, kun on parempiakin tarjolla.

     
     
  3. #1343
    Höyrypää

    Liittynyt
    10/2012
    Sijainti
    Helsinki
    Viestit
    542
    En itsekään tosita iStick 50W enää hommaisi, oliskohan nykyinen ollut käytössä sen reilu puoli vuotta ja tulitusnappi on tunnoton eikä tulita kunnolla. Pitäisi varmaan jollain taikatempulla yrittää putsata tuota, en tiesä sit millä. Ei varmaan löydy talosta kuin WD40 ja paineilmatörppö mikä on tietokoneiden putsaukseen. Muuten ollut kovin tyytyväinen tuohon ja akku tosiaan edelleen kestää suht uuden veroisesti.
    smokey1 (Banned)
    "Miten täältä erotaan?"

     
     
  4. #1344
    Höyrypää

    Liittynyt
    10/2012
    Sijainti
    Helsinki
    Viestit
    542
    Hei toinen kyssäri! Mikä näistä myrkyistä olis paras tuon 50W:n tulitusnapin putsaamiseen?? Onko näillä eroja ja mikä noista olis sen verran juoksevaa matskua että osaisi uida napin ja kuoren välistä mestoille? Ja vielä haihtuakin näppärästi!

    https://www.verkkokauppa.com/fi/prod...stusaine-520ml
    https://www.verkkokauppa.com/fi/prod...Kontakt-220-ml
    https://www.verkkokauppa.com/fi/prod...stusaine-220ml
    https://www.verkkokauppa.com/fi/prod...stusaine-220ml

    Mitä ihmeen eroa noilla on?? Ja ajattelin tuon litkun ostaa juurikin verkkiksestä kun sinne on lahjakortissa vielä potkua jäljellä ja tänään varmaan sinne suunta. Osaako joku avulias neuvoa mikä törppö lähtee matkaan?
    smokey1 (Banned)
    "Miten täältä erotaan?"

     
     
  5. #1345
    Höyrykone Tycho's Avatar

    Liittynyt
    06/2015
    Sijainti
    Pornaisten takametsä
    Viestit
    2,031
    Suosittelen tuota ensimmäistä tai kolmatta listalta. Itsellä käytössä tuo 6-68 ja olen vähän erimieltä tuosta sähkön johtamattomuudesta. Sitä kun ruiski istickin napin juureen niin kyllä alkoi tulittamaan niin maan rrrkeleesti ennenku haihtu. Isopropanol on mulle tuntemattomampi käsite piirilevyn puhdistukseen (käytin aikoinaan c-kasetin äänipäiden jne puhdistukseen). Alin on myösen vähän kysymysmerkki, mutta koska siinä on voitelu ominaisuus, en suosittele piirilevyille vaikkei johdakkaan sähköä.

     
     
  6. #1346
    Höyryttelijä

    Liittynyt
    11/2015
    Viestit
    31
    Laitoin ft:ltä tilaukseen evic vt:n pitäisi ensiviikon alussa lähteä liikkeelle, että tulee kun tulee Tässä muuten vielä linkkiä kuviin mistä näkee onko oma istick vanhaa mallia (liukuva keskipaneeli) vai uusi, jossa ei liiku mihinkään. https://www.88vapor.net/Blog/iStick50wTeardown Kolmannessa kuvassa näkee selkeästi miten tunnistaa kumpaa on. Ja kun tuota omaa nappia tutkiskeli niin ei kyllä ollut mitään möhnää yms tunnistettavaa nesteen jäämiä missään näkyvissä, se ei vaan liiku mihinkään.

     
     
  7. #1347
    Tervakeuhko

    Liittynyt
    09/2013
    Viestit
    4
    Nyt lähti 100w versiossa 510-liitin heilumaan, onko paha homma kyseinen liitin vaihtaa? Ja mitä kannattaa laittaa tilalle ?

     
     
  8. #1348
    Höyrähtänyt

    Liittynyt
    09/2014
    Viestit
    18
    Lainaus Alkuperäinen postaaja ST-- Näytä viesti
    Nyt lähti 100w versiossa 510-liitin heilumaan, onko paha homma kyseinen liitin vaihtaa? Ja mitä kannattaa laittaa tilalle ?
    Justiin olin kans tulossa kysymään että miten tuo liitin on kinni ku huomasin että pyörii vähän. Mitenhän tuon sais takaisin kiinni ja saako tuon laitteen purettua ja kasailtua ilman tinailua?

     
     
  9. #1349
    Höyrykone Tycho's Avatar

    Liittynyt
    06/2015
    Sijainti
    Pornaisten takametsä
    Viestit
    2,031
    Mitä tuolta maailmalta on kuullut, tuo liitin on liimattu(?!) runkoon ja jos se pääsee pyörimään noi juotokset murtuu helposti. Aiheesta täällä korjauskuvituksineen: vapingunderground. Jos juotokset on poikki, niin ilman tinailua tuota ei kyllä pitkäikäiseksi saa joten juotin käteen ja piuhat kiinni.

     
     
  10. #1350
    Höyrykonkari

    Liittynyt
    09/2014
    Sijainti
    Inkoo
    Viestit
    123
    Lainaus Alkuperäinen postaaja JS_ Näytä viesti
    Justiin olin kans tulossa kysymään että miten tuo liitin on kinni ku huomasin että pyörii vähän. Mitenhän tuon sais takaisin kiinni ja saako tuon laitteen purettua ja kasailtua ilman tinailua?
    Tostakin näkee ,miten puretaan..?
    https://www.youtube.com/watch?v=gQW9UMC3S5M Sorry ,toi onkin 50w stickin purkuvideo
    [

     
     
  11. #1351
    Ja näin alkaa olemaan minun ja 50W elämä lähellä päätöstä, näin päätti stikki. Johan tätä riemua kesti vuoden ja pitkälti toista kuukautta.
    Lataus ei tahdo pysyä, eli kai akut sanovat ihan just sopimuksen irti.
    Taidanpa tilata toisen samanlaisen.

    Ei ainakaan nopealla vilkaisulla ollut kilpailijaa tälle.
    Edut 50W hyväksi: halpa nähden akkujen kapasiteettiin ja tehoihin. Riittää minulle ja jää kapasiteettia käyttämättäkin.

     
     
  12. #1352
    Ostin käytetyn tc40w:n. Päivän ollu käytössä ja ihmettelin, kun ei tulittaessa näy näytössä mitään, toisin kuin vaikka 20w:ssä näkyy se tulistusaika, mikähän vikana?
    Katoin just pari revikkaa tuubista ja niissä näkyi, että pitäs olla sama tulitusaika näkyvissä. Muuten kyllä toimii niin kuin pitää, näyttökkin siis .
    Toinen hetki sitten huomaamani seikka on, että pitää tasaista hiljaista tikitystä! Ihan ku joku aikapommi . WTF?
    Taitaa olla suht iäkäs laite jo, ainakin on keränny paskaa sen verran, että aattelin panna paloiks ja buunata, jos joku tietäisi sanoa jotain tuohon näytön pulmaan, niin kiitollisena kuuntelisin näkemyksiä!

     
     
  13. #1353
    Höyrykone IcedForce's Avatar

    Liittynyt
    08/2012
    Sijainti
    Turku
    Viestit
    2,196
    Tikitys kuuluu tc40w:hen, ilmeisesti sillä haistelee coilin vastusta. Mitä näyttöön tulee, niin kokeileppas painaa watteja ylöspäin ja tulitusta samaan aikaan muutama sekuntti, niin näyttöön aika varmasti tulee teksti "Stealth OFF".

     
     
  14. #1354
    Heh, hetken joutu runkkia, ei vaihtanu ylös päin, mutta alas päin sitten likimain välittömästi! Kiitos!

     
     
  15. #1355
    40w tc ei meinaa pelittää wattipuolella, 1,2 ohm tankkia yrittänyt käyttää. Aika pyörii muttei tulita,ja jos antaa palaa sinne 10 sekuntiin niin sen jälkeen pari kertaa tulittaa. Taitaa olla aika susi tämä malli.

     
     
  16. #1356
    Lainaus Alkuperäinen postaaja JukkaPoika Näytä viesti
    En itsekään tosita iStick 50W enää hommaisi, oliskohan nykyinen ollut käytössä sen reilu puoli vuotta ja tulitusnappi on tunnoton eikä tulita kunnolla. Pitäisi varmaan jollain taikatempulla yrittää putsata tuota, en tiesä sit millä. Ei varmaan löydy talosta kuin WD40 ja paineilmatörppö mikä on tietokoneiden putsaukseen. Muuten ollut kovin tyytyväinen tuohon ja akku tosiaan edelleen kestää suht uuden veroisesti.
    Tuolla aikasemmin joku antoi jo neuvon ja kun itsellä sattui kotona olemaan, niin testasin ja nappi alkoi tulittamaan kun uutena. Eli napin juureen vaan reilusti elektroniikkapuhdistajaa ja antaa "muhia". Ko. aine ei ole öljymäsitä joten sillä lutraaminen on helppoa/siistiä koska ylimenevät roiskeet haihtuu samantien, tuolla oman puhdistin-----> http://www.rattrayatv.co.uk/images/p...e250f32c76.jpg
    Toki napin toimimattomuuteen voi olla monia syitä eikä puhdistusaine auta yhtään mitään, mutta itsellä (ja ohjeen antajalla) auttoi ainakin ja nappi pelaa hienosti taas.

     
     
  17. #1357
    Höyrykonkari

    Liittynyt
    09/2014
    Sijainti
    Inkoo
    Viestit
    123
    Moro..! Ajatuksena hommata Eleaf iStick 60w jossain vaiheessa,,Onko kellään kokemusta millaiset paristot ja mistä olisi hyvä tilata? "Riskillä" ajattelin modin tilata tuolta: $27.10 - Authentic Eleaf iStick 60W Temp Control VW Box Mod APV - Silver - Cigabuy ,mutta paristot mieluummin muualta.!Kaveri 100w stickiin sieltä tilatut paristot eivät mahtuneet ilman +pään madallusta 18650 paristoista ja muutenkin Kiinasta tilatut paristot osottautuneet huonoiksi,! Siis mistä KUNNON sopivat paristot Eleaf iStick 60w modiin..? Kiitos tiedosta etukäteen..!
    [

     
     
  18. #1358
    Höyrykone jasso's Avatar

    Liittynyt
    01/2012
    Sijainti
    kokkola
    Viestit
    13,806
    Et löydä sopivia "pattereita" mistään.
    Jos puhuttas asioiden oikeilla nimillä eli se ei ole patteri vaan AKKU
    höyryä 17.1.2012 alkaen.

     
     
  19. #1359
    Höyrykone jasso's Avatar

    Liittynyt
    01/2012
    Sijainti
    kokkola
    Viestit
    13,806
    Akkulasta vtc4/5 varmoja valintoja
    höyryä 17.1.2012 alkaen.

     
     
  20. #1360
    HöyryGuru smami's Avatar

    Liittynyt
    11/2012
    Sijainti
    Lapua
    Viestit
    4,286
    Ja akut saa suomesta näppärästi ja nopeasti akkula.fi osoitteesta

    Tarkanmarkan vartija voi odotella viikon verran ja tilata hollannista, nkon.nl.

    Itse olen käyttänyt jo pitkään samsungin 25R akkuja ja niitö tulen käyttämään varmasti jatkossakin

     
     
Keskustelu Kaupalliset akkumodit

Kirjoitusoikeudet

  • Sinä et voi kirjoittaa uusia viestejä
  • Sinä et voi kirjoittaa vastauksia
  • Sinä et voi muokata liitteitäsi
  • Sinä et voi muokata viestejäsi
  •