hellästi sormin kiinni ja pyöräytys auki, jos käsin vähänkin puristaa niin sillon se purasee pahemmin vaan kiinni eikä aukee. toki eihän se tarvi kun pumpulin välin joka paisuu,homma on valmis ja systeemit lujassa.
Mä tilasin Lemo 2:n aikoinaan suoraan Eleafin web kaupasta (vähän kalliimpi on joo), ja mulla ei ole ollut muita ongelmia, kuin jos olen yrittänyt ylittää laitteen suorituskyvyn. Ihmetyttää vaan tämä ongelmien määrä mitä ihmisillä on ollut.
Mulla ei ole ollut ensikokemusten jälkeen ongelmia. Liian isoa coilia kokeilin liialla pumpulilla, mutta se oli ihan user error. 2.5mm coililla on toiminut hyvin ja kaiffarityyppisellä pumpulilla. Täyttö on toiminut ilman mitään ongelmia. No kerran vähän ruikkaili läpi, kun pistin nestettä sisään paineella optimistisesti. Olen pitänyt tankin kenossa suukappale alempana ja en täytä piripintaan. Mutta kaikissa laitteissa on omat jekkunsa.
Voipi olla, että tästä ei ole watti vehkeeksi, mutta maku on kyllä kohdillaan. Eikö pilvien metsästykseen joku dual/quad coil soveltuisi paremmin muutenkin? Ei ainakaan tule kärtsiä niin helposti. Kyllä tää minusta toimii hyvin ns. "normaalikäytössä", vaikka kaikenlaisia yksittäistapauksia onkin ollut. Lemo 1:stä en ole kokeillut, joten en osaa siihen verrata.
Mutta, että ei toimi 13-15w kaiffari setupilla? Mikä lie FT versio...![]()
Näyttäisi auttavan että kammiota hioo ohuemmaksi ja kiillottaa kunnolla. Ilmakupliahan aina kyllä tulee esiin mutta eivät vain mahdu/pääse tarpeeksi nopeasti ylös ilman parannuksia mielestäni.
Katkaisin eilen eikan muovitankista sopivan mittaisen lemoon ja kyllähän se toimi tämän päivän todella hyvin.
90VG ja 30W käytössä.
Hyvin toimii edelleen.. 18-30w eikä ongelmia. Jopa snake oil, laimennettuna vgllä tulee läpi kalareissullakin. Toki ilmanlämpö alkaa olemaan jo 6C ylöspäin.
Yläpuolinen täyttö tulee aina olemaan ongelmien alkulähde. Se on luonnoton tapa toteuttaa tiiveyden kannalta.
Older men declare war. But it is youth that must fight and die
Paitsi jos mukana on nesteensyötön säätö. Laittamalla nestesyötön kiinni ennen täyttämistä ja täyttämisen jälkeen kääntämällä laitteen "väärinpäin" ja avaamalla nestesyötön, pääsisi paineet purkautumaan. Nyt jokaisessa laitteessa on jotain hienoa, jossain on ylätäyttöä, nesteensyötön säätöä, mahdollisuus päästä deckille tyhjentämättä tankkia ja kunnon afc:tä. KF4 taitaisi olla paras tähän mennessä, löytyy tuplacoili-optio, pääsee asettelemaan pumpuleita tyhjentämättä tankkia, hyvänoloinen ylätäyttö ja nesteensäätö. Sitten ilmaröörit eivät ilmeisesti ole riittävän isot. Voi kun saisi subtank minin occ-pään ilmaröörit (taikka isommat), Lemo kakkosen ylätäytön ja loput ominaisuudet kaiffarista.
edit. Se desin tankki olisi myös plussaa![]()
Itellä ei pissanu kun kerran.
Ilman säätö kiinni ja oon pitäny etusormella drip tip ummessa kun täyttäny niin ei oo kertaakaan pissanu. Kuitenkin jo 1kk käyttöä takana
Vaikea tuota on saada pissaamaan alleen, paitsi jos paineella tuuttaa sisään tai jos täyttää ihan piripintaan. Ohjeissa mainitaan, että neste pitää injektioruiskua käytettäessä "lorotella" sisään ja välttää sitä, että piikkin kärki on nesteessä, ettei tule liikaa hetkellistä painetta.
Ei se KF4:n nesteensyötön sulkeminenkaan ihmeellinen ole. Vähän väliä jumissa tai ato kiertyy vääristä jengoista. Helpompaa on pitää vaan sormea tipin päässä ja sulkea ilmanotto. Itsellä on molemmat laitteet ja kyllä niistä Lemo 2:sta on tullut käytettyä.
Joo näin se on PinkMulen GreenLabel pohjiin tehdyillä litkuilla pelittää mukavasti isoillakin wateilla, kun taas BlueLabel pohjan kanssa ei tahdo toimia ollenkaan tai toimii se silläkin jos jaksaa ventata hatsien välissä että se ilmakupla on matkannut rööristä pintaa, niin verkkaasti kupla kuitenkin kulkee että odottelussa tulee äitiä ikävä..
FLAVOUR VAPERS 1% FINLAND
itellä ollu pari päivää käytössä,täytön kanssa ei mitään ongelmia ollu vaikka ihan piripintaan oon uhalla vetäny,muistaa vaan ilmansyötön pitää kiinni.
tosin vikkaamisen kanssa pientä propleemaa,nesteenä arviolta 80% vg ja perkeleen paksua tavaraa vieläpä,meinaa kuivaa pukata pitkillä imuilla 15W tehoilla...
Mun mielestä on ostamisen arvoinen. Jos hukkaisin omani, ostaisin toisen tilalle. Alussa tosin oli onkelmia mutta kun oppi olla kiristämättä tankkia liikaa ja sai setupin kohilleen niin ei mitään ongelmia. 70vg lubrin pohjat ja 30-35w 0.8 ohmiin tehoja. Ei kuse eikä kurlaa täytön yhteydessä. Emt miten pienestä on kiinni kun tuntuu monella ongelmia olevan.
Oottekos tossa Lemo "ykkösessä" avartanu nesteuria? Saiskos vähän kuvaa jos joku on touhunut.