ois uutta näyttist vailla. 960:aa ootin tovin mut ne vaikuttas paskoilt o:
oisko täs hyvä diili?
SAPPHIRE TECHNOLOGY VAPOR-X R9 280X TRI-X STD Boost (UEFI)- 3 Gt GDDR5 - PCI-Express - Näytönohjain | Pixmania
infoa ja ehdotuksia otetaan vastaan jos joku jaksaa tarjota :F
This post does not necessarily reflect the views and opinions of the poster.
Mikäs siitä paskan sinun mielestä tekee?
Hyvä suorituskyky ja alhainen virrankulutus joten piiri ei käy lämpimänä eikä täten ole äänekäs kortti.
R9 280X on semmoisen kymmenisen prosenttia vikkelämpi samalla kuluttaen ~60-70% enemmän.
Kaiken kukkuraksi GTX 960 ja R9 280X valmistetaan molemmat samalla TSMC:n 28nm prosessilla.
![]()
Lagittaja@TechBBS | Lagittaja@Level1Techs | Lagittaja@MuroBBS |Sekä mm. Anandtech AVForums DIYAudio Head-Fi Overclock.net XDA-Developers
mun ei kovin asiantuntevasta näkökulmasta se vaikuttaa paskalta vaan sen takia et odotin siltä vähän parempaa suorituskykyä. ja sen 970 muistijutun takia, jota en ymmärrä riittävän hyvin, että voisin muodostaa mielipidettä, koko 900 sarja vaikuttaa tässä kohtaa epäilyttävältä.
edit: ratkasin ongelman tilaamalla gtx970:n :F
Viimeksi muokannut moonie; 28.01.15 kello 22:18.
This post does not necessarily reflect the views and opinions of the poster.
GTX 960:an suorituskyky on ainakin minun silmissä juuri sellainen kuten odotinkin sen olevan aiemmin huhuiltujen speksien perusteella. Sehän kun käytännössä on puolikas GTX 980.
1024 CUDA ydintä (vs 2048), 64 TMU:ta (vs 128) ja 32 ROPpia (vs 64).
Hinta tällä hetkellä suomessa ehkä karvan verran liikaa (nyt siis alkaen 219€) mutta minkä tuotteen hinta julkaisussa nyt olisikaan täysin sopiva. Malttamattomilta rahat pois ja niin edelleen vai miten se nyt meni.
Esim GTX 970 hinnat on tippuneet vähän kortista riippuen 0-50€ julkaisusta. 980:at taas keskiarvo lähemmäs semmosen 30-50€ tippunu, jotkut jopa 80€, mutta näillä hinnat hieman noussu viime aikoina.
Ja 960 Ti sitten korjaa tämän hetkisen suorituskyky kuilun 960/970 välillä.
Jos haluat ymmärtää GTX 970:an muisti allokoinnin niin lukaise tämä artikkeli. Suosittelen oikeasti lukemaan vaikka osa asiasta menisikin yli hilseen.
AnandTech | GeForce GTX 970: Correcting The Specs & Exploring Memory Allocation
Lyhyesti sanottuna kortti käyttäytyy juuri niin kuin se suunniteltiinkin ja tämä GTX 970 on vain ensimmäinen high end kortti jonka kohdalla nvidia on päätynyt "pelleilemään" näiden muistikonfiguraatioiden kanssa. Lue: esim GTX 660 / 660 Ti med 2GB VRAM @ 192bit muistikaista.
Spoileri!
Ja että koko 900 sarja vaikuttaa epäilyttävältä? No mikäs siinä, eihän tämä kyseessä oleva Maxwell arkkitehtuuri kilpailijaansa verrattuna olekaan karkeasti kuin vain lähes kaksi kertaa parempi suorituskyky/tehonkulutus suhteessa. AMD:n kortit on tehty samalla TSMC:n 28nm valmistusprosessilla ja kuten tuosta perf per watt kuvasta näet niin AMD:n perf/watt ei ole mikään järisyttävän hyvä.
Sehän on hauska että tämän AMD:n Tongan (R9 285) piti parantaa perf/wattia vs esim R9 280X. Mitenkäs kävikään? No näet sen tuosta
Esimerkiksi edellisen sukupolven vajaata GK110 käyttävä GTX 780 on samalla tasolla kuin R9 290X. 290X:an kulutus pelikuormassa vain on 236-246W vs. GTX 780:an 199W.
Sitten nvidialta tuli GTX 780 Ti täydellä GK110:llä varustettuna ja painelee R9 290X:an ohi ~10%. Kulutus 229W.
Sitten tuleekin Maxwell arkkitehtuurilla midrange mopo GM204 aka GTX 980, menee 780 Ti:stä ~5-7% ohi ja kulutus pelikuormassa 156W.
Ei mulla muuta.
![]()
Lagittaja@TechBBS | Lagittaja@Level1Techs | Lagittaja@MuroBBS |Sekä mm. Anandtech AVForums DIYAudio Head-Fi Overclock.net XDA-Developers
luin artikkelin, ymmärsin vähän ja asia selkeni about yhtä vähän :F ei ainekaan tämän uuden tiedon valossa vielä harmita et otin 970:n, kun ei tällä hetkellä taida tulla toi 3.5gb vram raja vastaan ku vasta yli 1080p resoilla? toivottavasti ei myöhemmin harmita sen takia et valkkasin halvimman (seki meni vähä budjetin yli). noitten tehonkulutus tietojen perusteella huomasin, et mun poweri ei riittäs 280x:lle, notta kiitos.
This post does not necessarily reflect the views and opinions of the poster.
280x vaatii 500-wattisen powerin, GTX970 vaatii myös 500-wattisen powerin![]()
Siunaa ja varjele tota Lagittajan osaamista! Enskerran kun koneeseen jotain tarvin, niin kysyn herralta suoraan mitä ostan.![]()
Virtaa: G-Tube, Tesla WYE, ja iStick Pico
Höyryä: Berzerker RTA, Skyline RTA ja Dvarw MTL
Sanoisin että lähinnä epärealistisilla asetuksilla. Mutta tämä vaatii revikkasaiteilta ja itse nvidialtakin lisää testaamista. Ja niiden skenaarioiden ja pelien löytäminen joissa on helppoa toistuvasti saada <3.5GB ja >3.5GB VRAM käyttö on hyvin, hyvin, hyvin vaikeaa vaikka se yllättävältä saattaa kuulostaa.
Esim PCPer katsoi GTX 970 vs GTX 980 BF4 ja COD:AW. Käyttivät FCAT testaustapaa eli siis Frame Capture Analysis Tool. Lyhyesti FCAT testauksessa analysoidaan jokikinen freimi mikä lähtee kortilta ja esim laskeskellaan mikä on frame time eli kuinka kauan jokaisen freimin renderöintiin meni jne. Tällä testaustavalla nähdään näytönohjaimen suorituskyky paljon paremmin. FPS ei kerro kaikkea. FPS ei kerro onko se peli SULAVA. Eli tökkiikö. Tasainen frame time on sulavaa ja suuret vaihtelut frame timessä taas ei ole.
Frame Rating: Looking at GTX 970 Memory Performance | PC Perspective
Lopputulos noiden testauksen jälkeen on aikalailla +-0. Ei voi sanoa oikein juuta eikä jaata.
Lagittaja@TechBBS | Lagittaja@Level1Techs | Lagittaja@MuroBBS |Sekä mm. Anandtech AVForums DIYAudio Head-Fi Overclock.net XDA-Developers
Taisi olla juuri lagittaja kuka neuvoi vaperssin puolella joskus. Kiitos siitä.
Kun ossaa/tiettää jotain, niin pitää sitä sellaisenä " yleisenä tietämyksenä" asiasta, näin ei kuitenkaan ole, vaan juuri tuo vakuuttava, asiantuntija, kokemuksella laittaa suupielet hymyyn. Nyt tietää asian oikean laidan. Toki se jättää tilaa spekuloinnille, mutta sitähän tämä ala on!
Hienoa että forkalta saa monenlaista apua/tietoa.
Laitteet | GLV SuperMini | Ea Mod | buzz Pro | Kayfun 3.1 | Kayfun 2.1
Hakusessa | Laadukas mekaaninen akkuputki pohjanapilla. Saa tarjota
RIP | Buzz Pro # 542 | Kayfun V3 x 2 | Caravela #136
Laskin huvikseni PSU Calculatorilla, 290x + AMD FX-9590 (TDP 220 wattia) + tuohon kaikki muut kilkkeet niin suositellaan 650 watin poweria. Tuota prossua nyt tuskin kukaan järkevä edes omistaa, tiputetaan vaikka FX-8350:aan niin suositeltu wattimäärä on 574 W.
Laadukas 600 watin poweri riittää pitkälle 290x:n kanssa, laadukas 500 watin poweri taas 280x:n kanssa.
Jassoo, mulla on todenäköisesti koneesta kovalevy paskana. Yhtäkkiä kesken pelaamisen näyttö pimeni ja kone hyrräs käynnissä. Käynnistin uusiksi, ja vilaus tekstiä, että hard diskiä ei löytynyt ja sitten sanoi jotain saman kaltaista johon koko homma jumahti. Läppäri on hidas ko mikäkin, mutta paremman puutteessa menee. Sattuu sieluun vaan se, miten kalliiksi mokoman kotteron uusi/uudet osat tulee maksamaan, jos haluaa siitä sellaisen, että sillä pystyy pelailemaankin.
Jos siitä on tosiaan vaan kovalevy paskana niin uuden saa muutamalla kympillä ja käytetyn vielä halvemmalla. Muuten läppärin päivittäminen on käytännössä mahdotonta, jos nopeampaa haluaa niin ainoa järkevä vaihtoehto on ostaa suoraan uusi.
Mahdollinen muistinlisäys tuottaa nopeutta myös.
Hdd->ssd tuottaa hyviä tuloksia
Läppäriä en ole ajatellut päivittää sen kummemmin, mutta tämä pöytäkone kuitenkin on se ensisijainen. Siis tarkennuksena, että pöytäkoneesta todennäköisesti kovo paskana. Läppäri on muuten vaan hidas, mutta se onkin kakkoskoneena siltä varalta, että pöytäkone kenkkuilee.
Se siis sanoo "No hard disk detected" tai jotain tuon suuntaista nopealla vilautuksella ja jää mustaan ruutuun, jossa lukee vain "Missing operating system"
Koitin tätä: https://www.youtube.com/watch?v=qFwyEzFmHas mutta ei toiminut mulla.
Viimeksi muokannut Saiccu; 31.01.15 kello 16:35.
Pyöriikö kovalevy kuitenkin kun käynnistät koneen vai nakuttaako se? Kuulostaa aika lailla samalta kun pomppiva pingispallo. Jos pyörii niin vika voi olla myös johdossa / emolevyn portissa. Onko mahdollista testata eri portissa / eri johdolla?
Ei mielestäni pidä mitään ääntä ja biossista kun selasin, niin tunnistaa kovon. Kaiketi. Mutta ei päästä sitten kuitenkaan eteenpäin. Oon koittanut myös johtoja kiristää mutta ei sano mitään.
Koitin myös bootata win 7 asennuslevykkeen kanssa ja ei päästänyt windowsin alkunäytöstä eteenpäin vaan jumiutui siihen.
Noista porteista ja johdoista en sitten tajuakaan mitän ja en usko, että löytyy mitään eri johtoa millä edes testata (enkä tiedä mihin lykkäisin sen :'D)