Itsellä toimii kuin unelma nautilus istickin päässä, pystyy ajamaan jopa täysillä tehoilla eikä maistu palanutmiinuksena se että alkaa kurlaamaan joskus, en tiedä johtuuko nesteestä vai mistä
Itsellä toimii kuin unelma nautilus istickin päässä, pystyy ajamaan jopa täysillä tehoilla eikä maistu palanutmiinuksena se että alkaa kurlaamaan joskus, en tiedä johtuuko nesteestä vai mistä
Äiteelle virittelin äsken Nautilus minin, pakko varmaan hankkia itellekin sellainen...
Aivan loistava laitos toi Nautilus Mini.. Tiistaista asti menny samalla coililla, 14w keskimäärin tainnu tulitella. Ihmeellisen janoinen kapistus, mutta melkein ilmaisiahan noi diy-nesteet on. Höyryä tulee clearoksi ihan perhanasti, ja maku ihan loistava. Tää tulee kyllä pysyyn ihan tovin käytössä.
Mulla ollut käytössä ilman ongelmia !
Itellä myös käytössä jo reilun kuukauden. Tyytyväinen olen ollut, on vaan hana kloonin kanssa niin iso paketti ettei viitti taskussa kuljettaa. Katotaan pystyykö eGrippi vastaamaan makua / höyryntuottoa kun maanantaina toivottavasti saapuu. 1.8 ohmin bvc coileista ei ainakaan mitään pahaa sanottavaa niin keston kuin maunkaan puolesta. Vaihdettu lähinnä nesteen vaihtuessa eli parhaillaan n. 2 vkoa ollut ilman ongelmia sama pää käytössä..
Umm...atopäässä kenties vikaa? just vaihdoin taas uuden ja on melkoinen mehuritsa tämä. Viides ato jo käytössä ja ennen ei ole näin kyllä tehnyt...
Kova popsahdus kuuluu ja ampuu tipan nestettä tipistä ulos aivan uskomattomalla voimalla aina kun antanut laitteen istua rauhassa jonkin aikaa.
Ei kurlaa ja maku/höyryt muuten kohdallaan mutta vaan ampuu päin näköä ainoastaan![]()
Mulla tekee bvc atot et-s:ssä tuota. En ole pannut harmikseni.
Oon huomannu, että kurlaamisen saa aikaan se, kun täyttää tankkia. Kun kierittää pois pohja-osan, nestettä menee ilmaputkeen ton pohjan muodon takia.. Tai no, aton muodon. Itse kuivaan pumpulipuikolla ilmaputkea sisältä ennen kuin kierrän pohjan takaisin, ja sen jälkeen käännän toisinpäin ja kuivaan samaten tipin kohdalta ennenkuin tippi takas paikoilleeneipä oo kurlaillu missään vaiheessa
![]()
Tohon vois auttaa se ns. Napakka ranneliikekin. Eli paperia tipin päälle ja ravistaa nesteet siitä putkesta paperille.
Nautilus mini ja estick ollu ny viikon käytössä ja pirun kovaahan toi menee. Ei mitään ongelmia ollu ja kun vertaa noihin vanhoihin dual päihin ni eihän tota saa kärähtämään millään. Usein noilla BDC päillä lähti maistumaan palanutta jo 10 watin korvilla, ja estickillä BVC päillä menee ihan kevyesti sinne kahteentoista ja sehän tulittaa vielä kovemmilla lämmöillä kun näyttö sanoo. Mitään negatiivista sanottavaa ei ole paitsi että tankki on pieni. Pitää vielä testailla noita atopäitä vanhaan täysnautilukseen jahka metsästän parit pihdit että saan sen peräsuolimomentin auki siitä tankin ympäriltä.
edittiä: Iso nautilus on jääny niin perseeseen kiinni etten saa edes pihdeillä sitä alaosaa auki. Onko tohon mitään pirkkaniksiä millä sen sais hieman löystymään?
Viimeksi muokannut Nurge; 21.11.14 kello 12:01.
Nyt täytyy kyllä kehua tätä laitosta. Varalaitteesta on tullutkin päälaite ja MISTer on joutunut kaappiin! Nää uudet BVC atot vaan tuntuu kestävän niiiin hyvin. Nesteenkulutus on 7-15ml/päivä ja yksi ato tuntuu kestävän ainakin viikon. Kun vielä ottaa huomioon, että pääasiassa höyryttelen Defunctan RY4 Specialia niin ei ollenkaan huono! Ja tehoja voi huoletta pitää 17W niin mitäpä tässä turhaan meshin kans kiroilemaanVälillä tullut setupoitua MISTeriä, mut jos (ja kun) ei oo onnistunut niin sitten mennään tällä. Imuvastuskaan ei ole yhtään kireämpi kuin MISTerissä, ehkäpä päin vastoin, niin mikäs tässä lunghittejä vedellessä kun näin hyvin toimii! Taitaa tuo Atlantis olla seuraava ostos...
Tuntuu että nämä 1.6ohm atopäät ei kestä niin hyvin kuin nuo 1.8ohm. 1 päivän saa hyviä höyryjä mutta jo toisena päivänä on kuin tukkoinen boge.
Täällä myös samanlaiset tuntemukset kun edellisellä että nuo 1.6ohmiset ei pelitä niin hyvin kun 1.8ohmiset ja itsellä lähtee kurlaamaan myös helpommin tuo 1.6ohminen.
Itellä ollu nyt perus nautilus rosteritankilla parisen kuukautta käytössä. Tänään kävin hakee ekat BVC- Coilit nautilukseen ja ai että toimii kivasti!Vanhoilla BDC- vastuksilla 11w oli ihan maksimi ennenkun löi dryhittiä, ei jotenkin wikannu kunnolla. Ilmansäätö pienellä kun imaili pari kertaa niin taas sai löylyt, mutta parin kunnon hitin jälkeen samajuttu… Nyt näillä uusilla vastuksilla ajelin äskön jo 22w asti eikö dryhitistä tietookaan, maku parani ja höyryn määrä on huomattavasti suurempi!
Mulla on ollut kys. palikka käytössä nyt vajaa 3kk. Alkuun kurlas uskomattoman paljon, mut sit bongasin jostain videon ton oikeaoppiseen täyttämiseen ja sen jälkeen ei oo kurlannu kertaakaan. Täyttäessä pistä ilmareiät umpeen, nesteet tankkiin, blokkaa kädellä tipin ilmankulku ja ruuvaa pohja kiinni. Pari testi-imua pienimmällä reiällä, venaa pari minuuttia ja anna palaa.
Toisekseen yks raivostuttava puoli on ton pohjan kiristyminen. Pistän sen löysästi kiinni ja silti se pääsee survoutumaan aikanaan liian tiukalle. Joskus joutuu avaamaan pihdeillä, mut reissussa ollessani ei pihtejä jaksanu lähteä ostamaan, joten pohja aukesi helposti nahkavyön karhealla puolella.![]()
Sain ison nautiluksen auki vihdoin pistämällä sen jääkaappiin päiväksi. Löysty sen verran että sai pihdeillä auki. Tosin sellanen outo ongelma on että oon onnistunu polttamaan jo kaks BVC päätä isossa nautiluksessa kun ei lähde wikkaamaan ollenkaan VRT pieni versio jossa ei mitään ongelmia. Onko tossa isossa ne atomisaattorin reijät jotenkin väärässä paikassa vai mikä ihme tuossa on.
Tänään sain vihdoin FT:ltä kaksi klooni-Nautilus miniä. Kummassakin mukana omat coiliosat. Mukana tilasin kaksi pakettia vaihtoatoja. Jostain syystä toisen paketin atot eivät toimi vaan iStick näyttää 'no atomizer'. - Minkähän vuoksi alkuperäiset atot ovat pitempiä so yläosassa eräänlainen kuristuspala?
Eivät oikein toimi kunnolla; maku tipotiessään vaikka höyryä tulee sopivasti. Mikähän lienee sopiva wattimäärä 1,8 ohmin atoille?
Kyllä nuo AeroTankit ovat maultaan parempia, näin ensikokemusten perusteella ;-)