Minäkin jään mielenkiinolla odottelemaan miten kiinalaiset toimivat.Joten pistähän tietoa ja vaikka linkki mistä tilailet..?
Minäkin jään mielenkiinolla odottelemaan miten kiinalaiset toimivat.Joten pistähän tietoa ja vaikka linkki mistä tilailet..?
Eikös tuon BVC-aton rakenne ole vähän sellainen, että ei välttämättä ole terveellistä mitään kiinankopioita käyttää, kun alkuperäisessäkin se valkoinen materiaali tuntuu murenevan käsiin jos avaa? Ei noita itselläni ainakaan sitä tahtia kulu että ei budjetti kestäisi.
Mä oon putsaillut atopäitä n5ml jälkeen ja antanut kuivua kunnolla ennen käyttöönottoa,,
Ainakin bdc atopäät puhdistuu pelkällä kuumalla vedellä (oon keittänytkin) ja parit puhallukset ja 1vrk kuivumaan.. Mulla myös Natilus mini ja 1600mAh akku... 1,8 ohm atopäitä(bvc?) en ole vielä putsaillut, uskon että ne tottelee samalla tavalla(toivon)![]()
Meikäläisen ongelmat näyttää ainakin näin alkuun korjautuneen atojen vaihdolla. Ostin 1.8 ohmin atoja ja tuntuu toimivan oikein hyvin. En tiedä oliko vaan todella huono erä tuo 1.6 ohmin paketti vai missä vika...
itsellä kesti aiemmin paketin mukana tulleet 1.8 atot höyryttelyä reilun viikon per ato. Nestettä meni useampi kymmenen milliä. Tehoja oli 9-12 w välillä. Ilmeisesti hyvä tapa saada ato tukkoon on höyryttää jotain makeaa tavaraa. Esim. Butterscotch on hyvä tukkija.
Sen mitä olen ymmärtänyt täältä ja muutamalta ulkomaiselta foorumilta on, ettei bvc atot kestäisi vettä. Joku jossain kertoi puhdistaneensa puhtaalla alkoholilla jai sanoi saaneensa atot toimimaan hyvin.
En oo yli kuukauden käytön jälkeen löytäny mitään pahaa sanottavaa tankeista (normi ja mini) enkä 1.8 atoista ennen kuin tänään. Tuli pestyä tankki ja ajattelin siinä, et vaihdan aton samalla ja pöydällä oli korkkaamaton paketti 1.6:sia. Ai että mitä savea. Samoilla tehoilla ajelen (10-12w) kuin 1.8 ja ensimmäinen kesti 3h. Toka on nyt kiinni ja ei tää parane. 5h menny ja roskiin pääsee tämäkin kappale. Palaan takas noihin 1.8 atoihin ja säästän ärräpäät johonki muuhun ja 1.6:set hävii tästä taloudesta.
Menee ainakin 2-3 viikkoa ennenkun testituloksia tulee. Fasttechistä tilasin. Gigabuy on vähän turhan hidas. Viime paketissa meni melkein 2 kuukautta...
Onko kukaan törmännyt vara pohjiin missään kaupassa? Oma yksilö kohtasi asfaltin ja nyt pohja kiertyy kyllä kiinni tankkiin, mutta joka kerta aukaisu vaatii huutoa ja putkipihdit.
No kyllä se oma 1.6 sedan ihan kivasti kyytiä ottaa.
KGO & Twist
Alle 3 litraset on webastoja
Ja asiaan, olivatten nuo 1.8 ohmiset tässä jossain vaiheessa vähän jokapuolelta loppu niin tilasin sitten hätäpäissäni askin 1.6 ohmisia ja mielestäni näissä höyry on kuivempaa ja kitkerämpää. Kestävyydessä en ole kahden atopään otannalla vielä eroa huomannut, ensimmäinen 1.6:nen tosin alkoi kurlata elinkaarensa loppupäässä aika jämäkästi mutta höyrykin maistui jo siinä vaiheessa aikalailla palaneelle pyllylle. Tukkoon nämäkin menevät löllökiisseleillä aika nopeasti kuten muutkin kokeilemani clearo-atot ja kartot, RBA on mielestäni kustannuksia ajatellen järkevämpi vaihtoehto karstaaville nesteille.
En tiedä tarkemmin lausunnon todenperäisyyttä, mutta näin sanovat Aspirella:
We use a ceramic fiber which is placed around the heating coil during its construction, which has undergone and passed rigorous SGS certification, and is both nontoxic and heat resistant. This ceramic material is, of course, exclusively researched and developed by the Aspire Company, and is only accessible by our manufacturing company, Shenzhen Eigate Technology Co., Ltd.
We at Aspire value our customer’s safety and concern, and welcome these questions to help assure you of our levels of safety and consideration.
But, although we work hard to guarantee the safety of our products, we cannot guarantee the quality or indeed the safety of the many counterfeit companies who work to imitate our products and materials.
Because of this, BVC coils obtained from fake/non-authentic suppliers/manufacturers may be toxic and/or may not be able to endure the high temperatures of the original.
- See more at: Aspire - News - The Safety of our BVC Coils
CE5-S bvc coililla ollut oikein maukas ja tuntuu vaan paranevan vaikka ollut jo täyden viikon käytössä.
Mutta mini Nautiluksesta en ole vielä saanut tyydyttäviä höyryjä...kahta eri 1.8 ohmista testannut. Meh...
Nyt muutaman päivän käyttäny Nautilus miniä ja on kyllä hyvä laitos! Välillä yrittää hieman kurlata, mutta pieni puhallus tippiin ja taas toimii hyvin.
Mikä ois paras pg/vg suhde näissä bvc atopäissä että sais käyttöikää pidemmäksi?
Ite oon vedelly 50/50 nestettä 1,6 ohmisella atolla 10-12 watilla. Ato kestänyt jo 2 viikkoa![]()
Nautilus mini oli hyvä valinta..![]()
[