Kylläpä MISTer pöhisee kun vääntää Dual Coilin
Usva pilviä tulee kyllä vaikka muille jakaa, maku myöskin aivan loistava.
Kylläpä MISTer pöhisee kun vääntää Dual Coilin
Usva pilviä tulee kyllä vaikka muille jakaa, maku myöskin aivan loistava.
Viimeksi muokannut kirjuri; 21.01.14 kello 22:18.
Kerros enemmän![]()
Saadaanko tollasella kiinni toisissaan olevalla ratkaisulla jotain hyötyä/eroa siihen, että olisivat erillään? Saattaapi tulla tuokin testattua kohtapuoliin.
En usko että on mitään huomattavaa eroa, ehkä lämpö jakautuu paremmin/tasaisemmin, esteettisesti ainakin näyttää paremmalle.Asiasta kukkaruukkuun, kylläpä tosiaan MISTer oikeasti rokkaa näin ja kovaa, todella lämpimän maukkaat höyryt tarjoaa, Jugo oikein räjähtää suuhun...
0,32 kanthalia pistin 8 kierrosta 1,6mm popniitin ympärille (toinen coili kääritty vastakkaiseen suuntaan, jotta saa nätisti rullattua coilit päällekkäin).
Pitää varmaan joku päivä testata tuota![]()
Mä oon tehny dualcoilin aina noin. Helppo asentaa. Neulan ympäri tehtynä (1.2mm)12 kieppiä 0.3mm kanthalia minimi. Siitä ku vähentää kieppejä, niin höyry on kuivaa ja tuntuu ikävältä. 2mm terän ympärillä tällä hetkellä mulla 9 kieppiä 0.3mm kanthalia. Vähän saisi olla potkua lisää, mutta on lämpimät ja kosteat höyryt. Pitäis hankkia tosiaan 0.32mm kanthalia, että sais enemmän pinta-alaa järjellisillä ohmeilla.
Nämä on vaan omia mielipiteitä, ja mulla nesteet 50/50 vpg.
Toi 1.6mm vois olla sopiva välimuoto...
Puhuin siis dual coileista koko ajan.
Jos joku haluaa sinisen mikrotankin (pienempi kuin misterin oma pikkutankki, sisähalkaisija kuitenkin suurempi, nestetilavuus n. 2ml) misteriin niin arizonalla myytävän pirkka-aton tankki pitäisi sopia. Mulla on tollanen kirkkaalla tankilla ja sopi misteriin hyvin, imuputki tietty jää vähän pitkäksi eikä nestesyötön indikaattorit näytä oikein.
ST20 höyrystin | ARIZONA HÖYRYT
Tässä kuva kirkkaasta versiosta misterissä:
Ja tässä toi arizonan sininen versio:
st20.jpg
Edit: En sitten takaa jos ei sulla toimikkaan, eli omalla vastuulla testaamaan![]()
Viimeksi muokannut clz; 23.01.14 kello 08:12.
W-SX, Rdna40, Self-made SX350 and dna40 boxes
Kayfun4, Subtank, Zenith
E; en osaa lukea
"Mai brata from anata mata!" -wiitis
Arvosteluja ja muuta härväystä: http://www.youtube.com/user/ColdAirVapes
https://soundcloud.com/forcevalt
Höyryttelyn aloitus/Tupakoinnin lopetus: 22.11.2011
Pari päivää nyt toisessa Misterissä ollut tollanen kiinnikkäin oleva dualmicrocoil enkä kyllä hirveitä eroja huomaa erillään olevaan. Onhan tossa tietty potentiaalisesti tosiaan se, että lämpö jakaantuu tasasesti ja sen lisäksi vielä mahdollisesti nestekin, koska pumpulit ottaa kiinni toisiinsa loppuun asti. Vähän tutkimuksia meinas häiritä se, että osa näistä nesteistä on vielä kiisselipohjaan tehty ja ihmettelin, että miksi maistuu kanthal.
Aika pitkälti yhtä helppo/vaikea tuo oli tehdä kuin kaksiosainenkin, mitä nyt OCD-mittari alko sykkimään, koska ei meinannut asettua tasan keskelle reiän päälle. Hetken joutu asettelemaan.Saas nähdä mitä seuraavana vuorossa, ehkäpä vaikka se twistedistä singlemicro. Saakohan sen käsipelillä punottua tarpeeksi nätisti yhteen, koska porakojetta en viittis lähteä ostamaan?
Vaikka eletäänkin 2014 niin minusta paras on tähän asti ollut simppeli silca setuppi tähän vehkeeseen. Meshit, pumpulut, microt ja dualit kokeiltu... Varmaan rakentajassa jotain vikaa... Tosin muissa laitteissa microt, dualit, meshit jne. jyrää!![]()
Porakoneella ja kuusiokoloavaimella itse pyöritin tiukaksi kaksi pätkää 0.25 kanthaalia. Misteriin heitin sillä pelkästään perus coilin 4/5 kieppiä 2mm silican ympärille. Sillä vain kokeilin kun mulla oli vain tuota kanthaalia ja halusin yhden ohmin setupin ja jos sen teki tuolla 0.25:llä, niin piti laittaa maks 2/3 kieppiä ja se ei oikein pelittäny kun oli niin pieni alue. Heitin kayfuniin seitsemän kiepin micoroilin (2mm) pumpulilla ja toimiiVoisin tehdä tosta vaikka jonkin tutorial pätkän tubeen (tänään tai huomenna) mut heitän sen varmaan scariin kun tuo kaiffarin oma toimii niin hyvin ja misterissä on tällä hetkellä normi meshisetuppi.
"Mai brata from anata mata!" -wiitis
Arvosteluja ja muuta härväystä: http://www.youtube.com/user/ColdAirVapes
https://soundcloud.com/forcevalt
Höyryttelyn aloitus/Tupakoinnin lopetus: 22.11.2011
Mites porukolla nuo U-wikit toimii? Paukkuuko vai ei? Itsellä niin kuin aiemmin kirjoitin niin tasainen suhina kuuluu. Nyt tuosta toisesta purin tuon pumpuli wikin pois, ja tekaisin samalaisen U wickin kun toisessa, täysin presis päältä katsottuna, mutta,,, paukkuu kun olis kiinalaisten uus vuos! Outoa? Iskee oikein kunnon tömäykset! Kitalakeen.
Modi telineitä >> http://www.e-savuke.com/vb/myydaan/2...telineita.html <<
W-SX, Rdna40, Self-made SX350 and dna40 boxes
Kayfun4, Subtank, Zenith
Yritin tuolla vertailulla kokeilla toimiiko kaksi täysin samanlaista setuppia samalla nesteellä ja nesteen syöttö yhtä paljon auki, ei näköjään toimi samalla lailla? Tuo toinen on kuitenkin vanhempi setuppi, olisiko tuo se muuttuja tässä?
Tai sitten se on tuo " käden jälki" Mystistä sano Milla Magia![]()
Modi telineitä >> http://www.e-savuke.com/vb/myydaan/2...telineita.html <<
Se on välillä helvetin pienestä kiinniMyös mesh-pötkön kireys vaikuttanee tohon rätinään...
W-SX, Rdna40, Self-made SX350 and dna40 boxes
Kayfun4, Subtank, Zenith