Pitäsköhän nuo tankit pikkuhiljaa alkaa tekemään jostain kunnon kamasta?![]()
Pitäsköhän nuo tankit pikkuhiljaa alkaa tekemään jostain kunnon kamasta?![]()
Ei taida löytyä kirkasta muovia joka kaikkee kestäs ja lasiin ikävä väännellä jenkoja
Mites ois rst-tankki![]()
höyryä 17.1.2012 alkaen.
Lasinkirkas grilon 55 trPA12 eli pitäis kestää, harmi vaan ettei saa putkena, pitäis teettää muotti, mut siinähän tulis kierteetkin samalla.
![]()
MISTerin muovitankki on kyllä kestävä, tämä oli ensimmäinen kerta kun ei kestänyt nestettä.
Omaa tyhmyyttä se on laittaa semmoista nestettä muovitankkiin mistä myyjäkin varoittaa sivuillaan,
oli joku ajatuskatkos/kiire illalla maistamaan juuri saapunutta uutta makua,ja seuraavana aamuna
mureni tankki käsiini.
Modit:Nemesis Kalafan#727 /Nemesis mixed shined#6557/Swan 18490 messinki/Owl 18490ss CVII / VJ Ambassadeur 18490/ Diablo Reaver x 2 /G-tube rst 18490/18650#121 / IPV 2 box / Diablo Fulgoris/ Kanger-subox mini / Centurio
-
Hybridit: MISTer fullkit / Diablo Hybrid #666 / MISTer v.2 / Diablo One #0044
-
Atot: H-Atty x3 vakio,LD ja dc/Somnium Novum/EA Nebula#0071/Synthesis ms/Kayfun Lite+/Diablo Ro'kenhronteys fk/Veritas/RSST/Aspire Atlantis/DOME RBA by Atmomixani #0197 / Griffin 22
Jaa et ihan nailonia ilmeisesti. Pa11 on normi nailonputki, paineilmapuolella paljon käytetty... väriltään vaan kellertävä... eikös tästä materiaalista ollu juttua joskus kauan sittenHelpoin keino on käyttää muovitankilla vain ns turvallisia nesteitä
Ps muuten pvc on haponkestävää![]()
höyryä 17.1.2012 alkaen.
On se kolmonen.
Kysymys siivoomisestamillä ja miten putsaatte misterit? Uä-laitetta ei ole eikä varmaan tulekaan, joten hyviä vinkkelä otetaan vastaan. Ainakin tuntuu, että napin kierteitä pitäis muistaa putsata viikottain. Mites se puretaan? (Henkilökohtasestihn mulla on semmonen pieni ongelma, että kaiken purkaminen onnistuu kyllä mutta kasauksen jälkeen tuntuu löytyvän vielä kasaamattomia osia..
)
Jos tuohon nyt väkisin lasitankkia halajaisi niin miten olisi lainata kartotankeista periaate? Yläpään korkki rst:stä o-renkailla ja alapäähän toinen pääty kierteillä atoon kiinni ja lasitankki o-renkaalla. Väliin jää lasiputki jonka ei tarvis olla kuin sopiva halkaisijaltaan jolloin sen työstö jää katkaisemiseen.
"Anteeksi! Minä luulin, että se on omani!" (Nipsu:Taikurin hattu)
Sekavia kirjoituksia erinäköisistä ja kokoisista höyrytin vekottimista
http://www.e-savuke.com/vb/hybridit/...tml#post274356 Tuossa defuncta-sedän napinpurku+kasausvideo, jonka turvin ite uskalsin avata.
Laitteen putsasin sillon saavuttua läpikotasin hammasharjalla ja fairyvedellä ja ylläpitosiivouksena tein saman operaation kerran kuukauden jälkeen. 2000 hiomapapru ja talouspaperi näin muuten välillä.
En tiedä mitä tapahtui, mutta kolmisen päivää hyvin toiminut meshmicrocoil toimi upeasti, tänään alkoi kettuilemaan. Kotiin päästyäni tsekkasin ton setupin ja plussapää sormiruuvia myöten ihan musta.
Voiko olla niin että coil oli niin liki tota plussaa, että karstoituttuaan otti siitä kosketuksen vai mikä kumma
Syyskuu 2013 - Tupakka vaihtui höyryyn
Tammikuu 2015 - Höyry vaihtui happeen
Tammikuu 2016 - Edelleen hapella mennään, kehtaa jo sanoa että I AM PROOF! Höyry toimi!
kaiffariin raapustin vähäsen, sama tyyli kai se tässäkin pelais..
![]()
Syyskuu 2013 - Tupakka vaihtui höyryyn
Tammikuu 2015 - Höyry vaihtui happeen
Tammikuu 2016 - Edelleen hapella mennään, kehtaa jo sanoa että I AM PROOF! Höyry toimi!
Noniin, Mister kotiutui. Nyt vaan räpeltämään setuppia, tarvikkeina siis 2mm silica ja 0.25 kanthal. Saapa nähdä, että miten monta yritystä tarvitaan.
Edittiä. No just. Jotain ainakin kusin setupissa, tuntuu vaan käryävän silican makua (hyi ..ttu), vaikka nestesyöttö olisi miten auki. Kanthal liian löysästi tai tiukalla?
Tohota sekä silica että kanthal ennen toimenpiteitä. Tee kiepit niin, että laitat sinne väliin oikastun klemmarin, ohuen naulan, ison hakaneulan tms ettei mee kiepit liian tiukalle. Silica aluksi kaksinkerroin, siihen ne kiepit; 3/4 tai 4/5 kieppiä toimii minulla. Itseasiassa 3/4 paremmin.
Lopuksi silicat sopiviksi uriin ja ylimääräiset kaksi silicanpätkää lyhyiksi.
Tohotus auttaa tuohon kärynmakuun.
Onko silica coilin kohdalla kaksinkerroin? koska jos ei ole niin on luultavasti pirun pienet ohmit ja lilica ei riitä nostamaan nestettä. Kun teit coilin niin kokeilitko laittaa vähän nestettä siihen ja polttaa sitä kun tankki ei ole vielä paikallaan, jos jostain näkyy edes vähän punaista niin on liian löysällä. Kun kiepität niin joku neula sinne silican sisään niin ei mene kiepit liian tiukkaan kun kieputtaa
Uriin kun laitat silican niin koita saada niin että se on urien puolenvälin paikkeilla niin pitäis wicata paremmin.