Sivu 25 / 37 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 1521222324252627282935 ... ViimeinenViimeinen
Tulokset 481 - 500 / 731

Aihe: Kanger ProTank

  1. #481
    Höyrypää

    Liittynyt
    05/2013
    Sijainti
    Valkeakoski
    Viestit
    421
    ^Yhdyn edelliseen.

     
     
  2. #482
    Höyrykone

    Liittynyt
    02/2013
    Sijainti
    helsinki
    Viestit
    6,044
    Lainaus Alkuperäinen postaaja Troll from behind Näytä viesti
    Melkein ottaisin sen kumin pois suosiolla ja jos alkaa gurgle, niin lisää silicaa ja karvojen hapsutus.
    Juu siitä kumista mikä pitää kanthalin paikoillaan puhuin.
    Eikä sen yläkumin poistaminen auttanu. Saattaa olla et se vaan pitää sisäänajaa.

     
     
  3. #483
    Onko muilla tehnyt tällaista että välillä toimii kun unelma mutta sitten välistä alkaa hiipua vaikka akku on täysi ja modin säätöihin en ole koskenut. Hetken aikaa siis tuottaa höyryä todella kivasti ja sitten yhtäkkiä tulee sellasta kylmää haljua, höyryää kyllä mutta ei saa makua eikä throathittiä (ei siis höyryä tuota yhtä hyvin kuitenkaan, jonkin verran vaan). Koittanut tulittaa ja kuunnella tankki korvan vieressä että pöhiseekö ja sirinä kyllä kuuluu.

    Kyseinen vehjes siis tolla 2,5ohm tehdassetupilla ja käytössä ei ollut ehtinyt olla kun ehkä pari päivää. Toisen ton pienempivastuksisen setupin löin kiinni, eikä ainakaan vielä ole alkanut tehdä samaa parin tunnin jälkeen.

     
     
  4. #484
    Höyrykone Rotary's Avatar

    Liittynyt
    02/2012
    Sijainti
    Helsinki
    Viestit
    1,630
    Ei kuulosta kyllä Pro Tankilta....todella hämärää
    VAPETALES FROM THE EASTSIDE

    **Diablo Fulgoris** **Vaporshark rDNA40**
    **Aspire Atlantis**
    **Kanger Subtank**
    **H-Dripper**
    **Origen Genesis V2**
    **In'ax MK2R**

     
     
  5. #485
    Höyrykone

    Liittynyt
    11/2011
    Sijainti
    Manchesteri
    Viestit
    2,496
    Kuulostais lähinnä siltä että ato flodaa satunnaisesti (tod,näk. aton lämmitettyä nestettä.) Koita pöyhiä niitä silicatupsuja tai laita pieni lisäpätkä silicaa siihen vastuksen päälle.

     
     
  6. #486
    Eilen tipahti tämmönen postiluukusta, ja hyvin ainakin toistaiseksi pöhisee Boltin nokassa 1,8 ohmin atolla. Olin varautunut kylmään höyryyn, mutta täähän yllätti positiivisesti. Ehkä teen jotain väärin tai sitten ei vain ole tarpeeksi kokemusta vertailupohjiksi, mutta kyllä tää tuntuisi kuumempaa höyryä puskevan kuin LR-boget

     
     
  7. #487
    Höyryttelijä ministeri's Avatar

    Liittynyt
    07/2013
    Sijainti
    HKI
    Viestit
    88
    viikon pössytellyt Protankilla ja vamolla. Ihan ensin oli hyvinkin innoissani, mutta heti seuraavana aamuna ei tullut höyryn höyryä kun oli tankki seissyt yön yli...Pistin atopään likoamaan ja toisen tilalle ja taas lähti pelittämään. Toisinaan tuollaista jumiutumista tapahtunut myös ihan yhden päivän sisällä, olen sitten vähentänyt wickejä, kokeillut ilman sitä kumitiivistettä ym. ja aina saanut taas pelaamaan. Toimiessaan antaa hyvänmakuiset ja miellyttävät höyryt. nyt viimeisin keksintöni oli se, että olen mahdollisesti ruuvannut alakannen liian tiukalle joten tiiviste on painanut wickejä liikaa ja estänyt virtauksen. Mukana tulleessa ohjeessa nimenomaan kehoitetaan laittamaan paikoilleen "gently", mutta mä kuvittelin alunperin, että varoitellaan rikkomasta kierteitä tms. mut ehkä se liittyy tuohon liian tiukkaan tiivisteeseen. Tilasin jo wick lankaa ja vastuslankaa ja ensi viikolla koitan tehtä itse set upin, videolta katsottuna ei vaikuttanut kovin vaikealta.

    Jossain vaiheessa on tulossa markkimoille Protank 2, jossa on lasitankki kiinni ilman liimausta ja täten purettavissa entistä pienempiin osiin. Toivottavasti on toimiva ja vuotamaton systeemi. Sellaisenkin voisi hankkia.

    Onks kellään kokemusta näistä liimallisista, että voiko liimat pettää jollain salmiakkinesteillä?

     
     
  8. #488
    Höyrykone ktdd's Avatar

    Liittynyt
    04/2013
    Sijainti
    Kuopio
    Viestit
    12,342
    Varmin tapa saada liimat pettämään on pestä liian kuumalla vedellä. En ole kuullut että mikään neste niitä irroittaisi. Kädenlämpöistä vettä käytät pesuun etkä liikoja kolhi niin hyvin pelittää.

    Ja sitä alaosaa ei tosiaan kannata liian tiukkaan pistää kiinni.

     
     
  9. #489
    Kyllä mulla ainakin on liimat vielä paikallaan, vaikka oon tota tankkiosastoa pari kertaa kattilassa keitellyt tarkoituksena päästä "metallisesta" mausta eroon. Edelleenkin maistuu kaikki nesteet jotenkin kummalliselta verrattuna Evod/T3s. Ei hyvä. Vielä kokeilen kylvettää jossain etikka ja vesiseoksessa jahka kerkiän.

     
     
  10. #490
    Höyryttelijä ministeri's Avatar

    Liittynyt
    07/2013
    Sijainti
    HKI
    Viestit
    88
    Mulla on kyllä maku ollut mainio tän kanssa.

    Tänään tein ensimmäisen vastukseni ja hyvin pelaa :-)

    Jätin wickin päät vähän ylipitkiksi verrattuna tehdas setuppeihin ja taivuttelin sinne pohjalle. On tollasta paksuhkoa 3 mm stä puffista tilattua wicklankaa joka purkaantuu suht helposti, ei tarvitse päitä juurikaan hapsutella, hyvän tuntuista. Mitään ylimääräisiä lankoja en laittanut lisäksi vastuksen päälle. Hyvin pelaa, eikä tarvitse uusia atopäitä ostaa ikuisuuksiin.

    Vaati kaksi yritystä, ennen kuin onnistui (elämäni ensimmäinen vastus). Ensin mokasin siinä, että toinen langanpää otti kiinni ilmeisesti väärään paikkaan jossain kohtaa ja testatessa lanka katkesi saman tien 3 v teholla. Seuraavan koitin sitten varmistella paremmin ja asetella langat kulkemaan paremmin ja onnistui. 2.2 ohminen tuli. Eka näytti ennen hajoamistaan 1.8 ohmia ja tokalla koitin sitten hakea vähän isompaa vastusarvoa.

    Tälläsestä videosta katselin mallia:

    LET'S REBUILD A KANGER PROTANK 2013 - YouTube

    Sattuuko kukaan tietämään onko mini protankissa täysin samat atopäät käytössä??

     
     
  11. #491
    Höyrykone ktdd's Avatar

    Liittynyt
    04/2013
    Sijainti
    Kuopio
    Viestit
    12,342
    On täysin samat atopäät.

     
     
  12. #492
    Höyryttelijä ministeri's Avatar

    Liittynyt
    07/2013
    Sijainti
    HKI
    Viestit
    88
    Sellasen vois melkein hankkia kaveriksi smokin e-pipe modille jota olen ajatellut vamon lisäksi tonne ulos mukaan otettavaksi vehkeeksi. Tuli komea kokonaisuus :-)

    Tankkihan siinä on melko pieni, mutta sit nestettä messiin pieni purkki ja täyttäminenhän on näissä helppoa...

     
     
  13. #493
    Höyrykone ktdd's Avatar

    Liittynyt
    04/2013
    Sijainti
    Kuopio
    Viestit
    12,342
    Ensimmäinen oma coili tehty ja olen kyllä pettynyt. Odotin jotenkin tajunnan räjäyttävää makuelämystä mutta ihan samalta tuo maistuu. Ei todellakaan maksa vaivaa tähän ruveta itse atopäitä värkkäilemään kun niitä saa reilulla eurolla per kappale.

     
     
  14. #494
    Höyrykone tripleA's Avatar

    Liittynyt
    09/2012
    Sijainti
    Jyväskylä
    Viestit
    1,612
    Lainaus Alkuperäinen postaaja ktdd Näytä viesti
    Ensimmäinen oma coili tehty ja olen kyllä pettynyt. Odotin jotenkin tajunnan räjäyttävää makuelämystä mutta ihan samalta tuo maistuu. Ei todellakaan maksa vaivaa tähän ruveta itse atopäitä värkkäilemään kun niitä saa reilulla eurolla per kappale.
    samaan lopputulokseen päädyin aikanaan itsekin. Vaikka seitsemäs-kahdeksas setuppi oli jo hitusen parempi kuin tehtaan niin liian pieneksi jää tuntipalkka näpertelylle saavutettuun hyötyyn nähden.

     
     
  15. #495
    Höyrykone ktdd's Avatar

    Liittynyt
    04/2013
    Sijainti
    Kuopio
    Viestit
    12,342
    Juuri näin.

    Itelläni tämä oli lähinnä testi että onko minusta näpertelemään näiden kanssa, nyt uskaltaa jo hyvällä omallatunnolla tilata jonkun aloittelijan RBA:n kun ei tuo coilin värkkääminen niin mahdottoman vaikeaa ole. Varsinkin jos hommaa sellaisen ettei tarvitse pelleillä NR-R-NR -lankojen kanssa.

     
     
  16. #496
    Höyrykone tripleA's Avatar

    Liittynyt
    09/2012
    Sijainti
    Jyväskylä
    Viestit
    1,612
    sanoisin että ne muutamat halpis RBA:t mitkä mun kautta ovat kiertäneet olivat itse asiassa kaikki helpompia rakennettavia kuin Pro Tank tai evod. Ei sillä että olisin jokaisen niistä saanut paremmin pelittämään, mutta siis ihan tekniseltä kantilta katsottuna helpompia.

     
     
  17. #497
    Höyrypää

    Liittynyt
    04/2012
    Sijainti
    Ylivieska
    Viestit
    431
    Eipä ollut pro tank helle kelin laite. Olin tossa viikonloppuna rymyämässä ja tähän asti moitteitta toiminut pro tank kurlutti nesteet kivasti kaikki pihalle kun aloin ulko tiloissa oleskella. Vissiin vähän lämpönen paikka oli nahkaliivin povari.
    Elämä ei ole aina vain vanhoja autoja. Se on joskus myös vanhoja moottoripyöriä.

     
     
  18. #498
    Lainaus Alkuperäinen postaaja ktdd Näytä viesti
    Ensimmäinen oma coili tehty ja olen kyllä pettynyt. Odotin jotenkin tajunnan räjäyttävää makuelämystä mutta ihan samalta tuo maistuu. Ei todellakaan maksa vaivaa tähän ruveta itse atopäitä värkkäilemään kun niitä saa reilulla eurolla per kappale.
    Niin tai 4,09 $/5 kappaletta Fasttechiltä ;-)

     
     
  19. #499
    Höyrykone Darra's Avatar

    Liittynyt
    02/2013
    Sijainti
    Dirty Neutral Base
    Viestit
    2,470
    Lainaus Alkuperäinen postaaja Lilari Näytä viesti
    Niin tai 4,09 $/5 kappaletta Fasttechiltä ;-)
    Mutta ku ne myy vaa feikkejä, jos on Kangeriin uskominen.

     
     
  20. #500
    Höyrykone ktdd's Avatar

    Liittynyt
    04/2013
    Sijainti
    Kuopio
    Viestit
    12,342
    Joo, noissa Fasttechin atopäissä ei ole käytetty NR-lankoja ollenkaan eli tuloksena on vain sen alaosan kumin palaminen ja kumpparin maku.

     
     
Keskustelu Atomisaattorit / cartot / tankit

Kirjoitusoikeudet

  • Sinä et voi kirjoittaa uusia viestejä
  • Sinä et voi kirjoittaa vastauksia
  • Sinä et voi muokata liitteitäsi
  • Sinä et voi muokata viestejäsi
  •