Muista ettet kääri lankaa liian tiukasti silicalle, saapi pirun hyvät höyryt kyllä.
Muista ettet kääri lankaa liian tiukasti silicalle, saapi pirun hyvät höyryt kyllä.
nyt mänöö hermo... 3. eri kaupasta ostettu vivi novaan vaihto atoja ja mikään ei käy...
ehdotelkaas jotain vaihtoehtoa, eli ei saa vuotaan taskuun ja mielellään kirkas/ikkunallinen/ISO tankki että näkee nesteen määrän... ei mesh tai muita lankavirittelyjä ja mielellään semmonen että osia saa vielä kuukauden päästä kun on clearo tullu kotiin.. suomikauppa aina plussaa
Osta puffilta tai esmokelta VISION vivi nova 2.5 ja siihen metallitankki ja 10eurolla 5 vaihtopäätä. Home | esmoke.fi Tervetuloa höyryävän hyvään höyrykekauppaan!
Vision Vivi Nova Kit V2.5 purettava tankki-clearo 3 atomisaattorilla 1,8/2,4/2,8ohm
Vivi Nova / Mini Vivi Nova atomisaattoripää 1,8/2,4/2,8ohm pitkät langat
______________________________________
Mirazin nestenurkkaus http://tinyurl.com/n9nyba9
V1.1 Mustikka-granaattiomena karkkitiiviste tulossa myyntiin http://www.vapetalo.fi/
v0.1 Banaanikakku neste kehitteillä
v0.1 Lakritsijäätelö neste kehitteillä
Arvosteluita:
https://www.youtube.com/watch?v=rt5xf5Y_C-g
http://tinyurl.com/n9nyba9
Olin taannoin Arizonassapäin liikkeellä ja piipahdin putiikkiin. Tuo lähti mukaan: VIVI NOVA V5 VAIHDETTAVILLA ATOILLA | ARIZONA HÖYRYT
Muovitankki, jonka päälle tulee sellanen putkenpätkä jossa kurkistuskolot. Näyttää samalta kuin esim. Puffin 2.5 + em. koristepelti. Toimii hyvin. Koskaan ei oo vuotanut, mutta joskus alkaa kurlata: kerää lientä dripin alle koloon. Kolon ja dripin kun kuivaa niin taas rokkaa.
Unohdin ostaa vaihtopäitä joten oli pikku pakko opetella homma. Tuossa on aika hyvä ohje: https://www.youtube.com/watch?v=TSP-8EIjOsM
Kukaan osais kertoa vastausta tuohon vivi nova stv atoon kun kaverille tilasin mutta ongelmaksi on koostunut sellainen että vuotaa alakäbin ja tankin välistä? ja höyrytellessä pari imaisua saa otettua ja sit maistuu palanut? mistä vikaa etsimään? Itselläni ei tietoa näistä vermeistäesmokelta tilattu
I see my vision burn, I feel my memories fade with time
But I'm too young to worry
These streets we travel on will undergo our same lost past
Jos vuotaa nimenomaan alapään ja tankin välistä:
-ei oo kierretty pohjaan asti
-tiiviste on huono tai puuttuu kokonaan
-tankki on rikki
Itelläni tippu pari päivää käytetty lattialle ja kesti jonnii aikoo, ennenkun tajusin, että siihen tuli nätti suora pikkumurtuma kierteen loppuun, just siihen tekstin kohdalle. Huolellisesti teippaamalla toimi.
..mutta kurlasi. Seuraavalla valmisvastuspäällä sitten dryhitsasi vaikka mitä koitin. Samassa paketissa oli muuten vaihtopäitä kahdella erilaisella vikillä, toinen oli ihan tavallista lössö-silicaa, toinen sellasta kalastajanlangan näköistä ja tuntuista tosi kovaa ohutta narua, mutta ei siis puuvillaa, vaan nimenomaan jotain lasikuitu-mitälie-ainetta. Se ohut muistaakseni hitsasi, lössö kurlutti.
En oo tehny ite tohon setuppia, vielä.
Ja viviä pitää muistaa kallistella, ne valmisatot ei oo parhaita nesteimureita. Jotkut joskus pärvöötti niitä lankoja, saattaa vähän helpottaa tilannetta.
Do or do not, there is no Barole.
Joo, huomasin samat asiat tuossa kuin tervattu mies kertoi eli hitsasi jatkuvasti. Nyt tein uuden setupin 2 silicapätkästä ja paremmin alkoi workkimään, meinaa vain välistä tulla palaneen vivahde niin lykkäsin kaveria oottamaan kaapin perälle jos vaikka siihen mennessä olis täysin uiskennellu nesteessä. Vaihdoin sen alimman tiivisteen kimppa odyn mukana tulleesee mustaan paksumpaan tiivisteeseen ni ei vuoda enään![]()
I see my vision burn, I feel my memories fade with time
But I'm too young to worry
These streets we travel on will undergo our same lost past
motonetistä hain itse tiivisteitä tähän, kun ne alkuperäiset vuosivat. ainakin porin motonetistä ku käy kysymässä autovaraosa puolelta nin saa yksittäisiä, jossain pulttihyllyn päällä on koko lajitelma settejä jos tarvii montaa kokoa. nuo 6kpl yksittäin makso varmaan 0.5e.
Sain tänään ton vivi nova kit 2.5 puffilta. Heti tuli pieni (iso) ongelma, kun ruuvasin Vivin Lambo 2 miniin pohjaan asti ja koitin imaista, niin ei tullut mitään. Meni siis kokonaan tukkoon.
Aluksi ruuvasin viviä n. 1mm ylemmäs ja se toimi. Siinä vaan oli haittana tankin pieni heiluminen.
Rupesin tutkimaan hiukan enemmän, että miksi se menee tukkoon. Vika löytyi. Lambossa se pinni meni kokonaan vivin sisään, mikä siis aiheutti laitteen tukkeutumisen.
Vähän aikaa mietin että miten lähen korjaamaan ton ja päädyin simppeliin ratkaisuun, levitän lambon pinnin yläosaa. Tasapääruuvarilla levitin sitä sitte erittäin vähän.
Nyt vivi nova pelittää erittäin hyvin...
Ja vieläkin toimii moitteettomasti, käytössä ollut 2.4ohm valmissetuppi. Pitäs seuraavaksi tehä oma setuppi varmaan 3mm silicalla ja 0.2 kanthalilla..
Niin ja tein mini lamboon 4 ilmareikää topcappiin et jaksaa ilma kulkea..
Jäi kyllä kartot ja clearot laatikon pohjalle...
Siihen voi tehdä oman coilin niin halutessaan suht pienellä vaivalla = rebuildable.
Vape onlyn BCC ja muut T3-pohjaiset sitten ehkä asia erikseen.
KGO & Twist
I see my vision burn, I feel my memories fade with time
But I'm too young to worry
These streets we travel on will undergo our same lost past
Jep, ihan pikkasen levitin sitä.. Nyt kun tein oman setupin siihen 2x3mm silicasta ja 0,2 kanthalista ni toimii vielä paremmin.. Näköjään kaikkeen mihin vaan pystyy niin kannattaa ite väsätä setupit, koska näköjään sen saa toimimaan paljon paljon paremmin.. Mt3 tein kans uuden ja eikä vuoda/kurlaa jne..
Niin ja onhan vivi clearo mutta tarkotin ce4/5 mitä mulla oli ennen viviä, ois pitäny tarkkaan se mainita..
Huomenna pitäis tulla toinen v2.5...
Tulipahan tehtyä eilen illalla ensimmäinen oma setuppi tähän, busardon ohjeen mukaan.
3x1,5mm wicki ja 5 kiekkaa vastuslankaa. 3.3ohm ja aivan mielettömät löylyt. Lämmintä höyryä ja makua riittää!
Seuraavaksi täytyy kokeilla tehdä hieman pienempi vastuksinen vertailun vuoksi.
Tuli tossa tilailtua tollanen vivi nova kitti puffilta, mutta sit ilmestys hämmentävä ongelma. Tarkotus kun oli käyttää lähinnä tuota 1,8ohmista atopäätä niin jostain syystä ilma ei liiku sen kanssa ollenkaan, eli imuvastus on aivan järjettömän kova. Muilla atopäillä tuntuu toimivan. Kuitenkin ilma kulkee tästäkin päästä läpi hyvin niin kauan kun ei ole yläkorkki paikallaan...
Pelkkä atopää suussa pystyy kevyesti puhaltelemaan ilmaa läpi.
Onko joillain muilla ollut tällaista ongelmaa/osaako joku auttaa tyhmää ja kertoa mistä johtuu ja onko joku korjaus kikka olemassa?
Ekaa kertaa tuli tehtyä uusi coili viritys viviin ja ei sekään ihan ekalla nappiin kun evic näytti shortit ja johtu siitä ettei mulla ole kunnon pihtejä millä olisi saanut kanthalin päät tasattua rungon kanssa mut loppu hyvin kaikki hyvin ja pöhisee 3 millin silicalla ihan jeesh ja 1.9 näytti vastusta. Täytyy hommata kunnon pihdit ja laittaa tehdas pystyyn kun nyt satun fanittamaan vivin lämpimiä ja maukkaita höyryjä.