Sivu 7 / 8 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 345678 ViimeinenViimeinen
Tulokset 121 - 140 / 147

Aihe: Savutta ry jäsenyys

 1. #121
  Höyrykonkari

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Hausjärvi
  Viestit
  320

  Re: Savutta ry jäsenyys

  Tietääkseni yhdistys ei vielä ole viettänyt yks vuotis synttäreitään?
  Näin ollen ei mikään laki määrää pitämään vuosikokoustakaan? Vielä?
  Tosin yhdistyksen jäsenet voi vaatia kokousta niin halutessaan...
  MiniLava , Caravela + Kayfun III ES ,


   
   
 2. #122
  HöyryGuru Jalippo's Avatar

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Seinäjoki
  Viestit
  5,380

  Re: Savutta ry jäsenyys

  No nyt kun pyydettiin ehdotusta myös siihen miten varoja käytetään, niin savutta ry voisi vaikka tukea jäsenten osallistumista vapefesteille?

  Esim. 0,10 € km, eli jos jäsen asuu 300 km päässä, saisi apurahaa 30 € kun todistettavasti käy festeillä.

   
   
 3. #123
  pki
  pki on poissa
  Höyrykone pki's Avatar

  Liittynyt
  09/2011
  Sijainti
  Vantaa
  Viestit
  2,097

  Vs: Re: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Jalippo Näytä viesti
  No nyt kun pyydettiin ehdotusta myös siihen miten varoja käytetään, niin savutta ry voisi vaikka tukea jäsenten osallistumista vapefesteille?

  Esim. 0,10 € km, eli jos jäsen asuu 300 km päässä, saisi apurahaa 30 € kun todistettavasti käy festeillä.
  Onhan tää vitsi?
  Mielummin näkisin tuon summan käytettävän vaikkapa pätevän henkilön matkakuluihin jos ilmaantuu sopiva haastattelu, medianäkyvyyttä tuova 'keikka' tjmsp.
  Jäsenille/yksilöille rahan tuputtaminen ehkä sitten kun sille rahalle ei kukaan keksi yhteishyödyllistä käyttöä. imho.

  DSE 901, eGo Type B, eGo Twist, Vision Spinner, Buzz Pro, Provari v2, Bolt (tele), PAPS Piccolo V1 & V3,
  EAmod, Lavatube Robust, PiColibri Tepuis, Atmomixani Nemesis + FT klooni Nemesis, Ambassadeur

   
   
 4. #124
  Höyrykone

  Liittynyt
  01/2012
  Viestit
  2,550

  Vs: Re: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Jalippo Näytä viesti
  No nyt kun pyydettiin ehdotusta myös siihen miten varoja käytetään, niin savutta ry voisi vaikka tukea jäsenten osallistumista vapefesteille?

  Esim. 0,10 € km, eli jos jäsen asuu 300 km päässä, saisi apurahaa 30 € kun todistettavasti käy festeillä.
  Ehkä olis parempi käyttää johonkin järkevämpää, kuin huvitteluun. .. esim. ry:n kokoukseen osallistuvien kulukorvaus tms.

   
   
 5. #125
  HöyryGuru

  Liittynyt
  05/2011
  Sijainti
  Tampere
  Viestit
  691

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Mun ei pitänyt enää tänään puuttua mut synnynnäinen byrokraatti kun olen... säännöt sanoo noin "Yhdistyksen vuosikokous pidetään vuosittain hallituksen määräämänä päivänä. Ylimääräinen kokous pidetään, kun yhdistyksen kokous niin päättää tai kun hallitus katsoo siihen olevan aihetta. Kokous on pidettävä kolmenkymmenen vuorokauden kuluessa siitä, kun vaatimus sen pitämisestä on esitetty hallitukselle." Aika hassu sinänsä tuo sanamuoto, mikä ihmeen yhdistyksen kokous? olis kait hallituksen kokous ollut lähempänä? Joka tapauksessa, kokous voi olla koska vaan sääntöjen mukaan mutta kait se olisi järkevintä olla alkuvuodesta koska tilivuosi on kalenterivuosi. Eli kokouksessa olisi tilit tarkistettu jne.

  Niin ja se ensimmäinen vuosikokoushan oli perustamisen yhteydessä, eli sikäli ei laillisesti olla metsässä.

   
   
 6. #126
  Höyrykone nallekarhu's Avatar

  Liittynyt
  07/2011
  Sijainti
  Rovaniemi
  Viestit
  1,194

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Montako jäsentä Savutta ry:llä tällä hetkellä on? Jäsenten määrän ei pitäisi olla huikeakaan salaisuus?

   
   
 7. #127
  HöyryGuru

  Liittynyt
  04/2011
  Sijainti
  Seinäjoki
  Viestit
  4,126

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Siinä karvan vajaa 80.

   
   
 8. #128
  HöyryGuru Jalippo's Avatar

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Seinäjoki
  Viestit
  5,380

  Re: Vs: Re: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja pki
  Onhan tää vitsi?
  Mielummin näkisin tuon summan käytettävän vaikkapa pätevän henkilön matkakuluihin jos ilmaantuu sopiva haastattelu, medianäkyvyyttä tuova 'keikka' tjmsp.
  Jäsenille/yksilöille rahan tuputtaminen ehkä sitten kun sille rahalle ei kukaan keksi yhteishyödyllistä käyttöä. imho.
  Ei ollu täys vitsi, mutta ennemmin mäkin ne rahat laittaisin ehdottamaasi tarkoitukseen. Vielä ei ole ilmeisesti kukaan ilmoittautunut vapaaehtoiseksi median eteen?

  Muistelin vaan että yhdistys lupaili joskus jäsenille edullisia miittireissuja tms. ja nyt olisi ollut paikka.. toki ehkä liian aikaista moiseen haaveiluun ja kassakin varmaan aika laiha.

   
   
 9. #129
  vps
  vps on poissa
  Höyrykone

  Liittynyt
  09/2011
  Sijainti
  Kaarina
  Viestit
  1,043

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja SiB77 Näytä viesti
  Siinä karvan vajaa 80.
  Aika vähäiseltä kuulostaa alun innostuksen jälkeen, kuvittelin että satoja kumminkin. Hävetkää! -nimim. #0039

  Omalta osaltani totean hienoisen tyytymättömyyden näkyvyyden puutteeseen, mutta enpä toisaalta ole itsekään tehnyt asialle tasan mitään. Paitsi hämärästi muistelen tarjonneeni joskus irkissä apua. Tarjoushan on edelleen voimassa jos joku siitä jotain muistaa. Siis oikoluku/käännösjuttuja.

  Olisiko aihetta laittaa Savutta ry:n (sticky) tiedotussäie, postausoikeus niillä joilla on oikeus ry:n nimissä puhua? Hallitus, tiedottaja, joku muu, mikä? Ihan vaan linkit uusiin juttuihin yhdistyksen sivuilla, tai uutisiin joissa yhdistys mainitaan? Ainakin yksi ketju onkin jo mutta lukittuna.

  Onko yhdistyksen sääntöjen mukaan mahdollista kutsua kunnia/ilmaisjäseniksi esim. henkilöitä, joilla on hyödyllisiä kontakteja (toimittajia, vaikka) ja myös halua käyttää niitä? Joku Josip Zugasvilin tasoinen kaveri kehiin ja rokkenroll...

   
   
 10. #130
  Höyrypää

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Seinäjoki
  Viestit
  779

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Pirttila Näytä viesti
  Mun ei pitänyt enää tänään puuttua mut synnynnäinen byrokraatti kun olen... säännöt sanoo noin "Yhdistyksen vuosikokous pidetään vuosittain hallituksen määräämänä päivänä. Ylimääräinen kokous pidetään, kun yhdistyksen kokous niin päättää tai kun hallitus katsoo siihen olevan aihetta. Kokous on pidettävä kolmenkymmenen vuorokauden kuluessa siitä, kun vaatimus sen pitämisestä on esitetty hallitukselle." Aika hassu sinänsä tuo sanamuoto, mikä ihmeen yhdistyksen kokous? olis kait hallituksen kokous ollut lähempänä? Joka tapauksessa, kokous voi olla koska vaan sääntöjen mukaan mutta kait se olisi järkevintä olla alkuvuodesta koska tilivuosi on kalenterivuosi. Eli kokouksessa olisi tilit tarkistettu jne.

  Niin ja se ensimmäinen vuosikokoushan oli perustamisen yhteydessä, eli sikäli ei laillisesti olla metsässä.
  Siis yhdistyksen kokous on se, missä yhdistyksen jäsenet valitsevat hallituksen, antavat heille toimivallan ja vapauttavat vanhan hallituksen vastuusta jos näin on nähdäkseen. Eli jokainen yhdistyksen jäsen voi asettua ehdolla hallitukseen, ja yhdistyksen kokoukseen saapuneilla jäsenillä jokaisella on äänivalta äänestää hallituksen jäseniä. Eli kun yhdistyksen kokous on paikalllaan, niin silloin pitää lähettää kaikille yhdistyksen jäsenille kokouskutsu sääntöjen mukaisesti.

  Lyhyesti sanottuna, yhdistyksen kokouksella (=jäsenillä) on ylin päätäntävalta yhdistyksessä.

  Mutta tosiaankin, en ihmettele jos yhdistyksen puolesta on hiljaista jos hallituksessa on vain yksi toimiva henkilö. Ja kun tekijöitä haetaan, niin pistäkää se yhdistyksen kokous koolle ja hakekaa sielä jäsenistöstä toimijoita hallitukseen. Näin se pitäis mennä.

   
   
 11. #131
  Höyrykone Barole's Avatar

  Liittynyt
  11/2012
  Sijainti
  Kauhava
  Viestit
  5,059

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Pitihän se iteki liittyä tuos aikasemmin, kumminki nyt jonnin aikaa höyrynneenä oon lähes fanaattinen höyrykkeiden kannattaja. Mitään en osaa, enkä opi, poislukien omien arvojen puolustaminen äänekkäästi. Normaalisti hiljasena kaverina saanu muutamaan otteeseen oman lähihoitajaluokan suurisuut hiljenemään ku "keskustelutehtävissä" oon alkanu latoa tekstiä pöytään, ja joka kerta on jälkeenpäin joku tullu nyppimään hihasta notta "Sun Olli pitääs lähtiä politiikkaan, seuraaviin kunnallisvaaliihin ja siitä suoraa presidentinvaaleihin!"

  Että joo, musta tuskin hirviää apua on, paitsi jos tarvitaan innokasta ja fanaattista kannattajaa. Tuollahan jo blogissa oon keuhkonnu useemmankin kerran sähötupakan ylivoimaisuudesta...

  edit. Ja olishan tuos ikäänku työn alla järjestää koulun opiskelijoolle jonkunlaanen infotilaisuus keväämmällä, kunhan työharjottelut loppuu ja koulu alkaa. Pitäis vaan olla yhteyksis rehtoriin.. Muistaakseni pistin aikanaan Savutalle sähköpostia aiheesta, en nyt muista sen tarkemmin mitä. Kuitenkin tupakkapaikalla oon kovasti mainostamas omia vermeitäni jos joku onneton poloonen erehtyy kysymään, niin samahan se olis pitää propagandatilaisuus suurelle porukalle keskitetysti.
  Do or do not, there is no Barole.   
   
 12. #132
  Höyrykone m3iss3li's Avatar

  Liittynyt
  05/2012
  Sijainti
  ƐﻜƤΩΩ
  Viestit
  1,328
  Alive?


  >> Virta | Wolf SX350
  >> Atot | Storm Rider 2.1 Ti, SubTank Mini x 2
  >> Top nesteet | Andromeda, Alpha Heist, NBB Lush
  >> Cumin' up | SQ By BB Mods (2016)

   
   
 13. #133
  Höyrykone popilo's Avatar

  Liittynyt
  12/2011
  Sijainti
  Tampere
  Viestit
  1,852
  Ketju on yhtä kuollut kuin koko yhdistys.

   
   
 14. #134
  Höyrykone Barole's Avatar

  Liittynyt
  11/2012
  Sijainti
  Kauhava
  Viestit
  5,059
  Kovinhan tuo on ollu hiljaista.. FB-ryhmäs oli uudenvuodenlupaus notta lisätään aktiivisuutta. o.O
  Do or do not, there is no Barole.   
   
 15. #135
  Höyrykone

  Liittynyt
  11/2011
  Viestit
  6,002
  Mikään yhdistys ei pyöri ilman kannatusta, nykyisessä muodossaan tämä on täysin kuollut asia. Ei muutama aktiivi muuta elämää, pitää osallistua! Ei jäsenmaksu ole mikään edellytys, varsinkin jos jäseniä on muutama sata. Uudelleen organisointi ja osallistuminen, se vois auttaa?

   
   
 16. #136
  Höyrykone popilo's Avatar

  Liittynyt
  12/2011
  Sijainti
  Tampere
  Viestit
  1,852
  Jotain kipinää tämä selvästi tarvitsisi. Ehkä jonkun oikeasti omistautuneen ja aktiivisen henkilön, joka jaksaisi rekrytä lisää sellaisia jäseniä, jotka ottaisivat tosissaan kantaa asioihin ja pitäisivät yhdistyksen ajan tasalla skenen asioista? Myöskin uskon että jonkunlaisien yhteisten linjonen sopiminen yhdistyksen jäsenten kesken voisi lisätä halua olla aktiivinen ja vaikuttaa asioihin. TODELLA räikeästi karrikoituna vala: "Savutta Ry:n jäsenenä, vannon ja vakuutan, kautta meshin ja wattien, että parhaan kykyni mukaan aion etsiä ja edistää höyryämisen näkyvyyttä positiivisessa mielessä blaablaa"

  Toinen vaihtoehto voisi olla suuremman jäsenmaksun periminen. Tällä voitaisiin saavuttaa parempia resursseja näkyvyyteen, esim. mainonta tai matkakulujen korvaaminen esiintymisiin mediassa yms.

   
   
 17. #137
  Höyrypää E-Ferret's Avatar

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Kuopio
  Viestit
  569
  Lainaus Alkuperäinen postaaja popilo Näytä viesti
  Jotain kipinää tämä selvästi tarvitsisi. Ehkä jonkun oikeasti omistautuneen ja aktiivisen henkilön, joka jaksaisi rekrytä lisää sellaisia jäseniä, jotka ottaisivat tosissaan kantaa asioihin ja pitäisivät yhdistyksen ajan tasalla skenen asioista?
  Ei ehkä vaan nimenomaan omistautuneen ja aktiivisen henkilön.
  En millään muotoa halua dissata nykyistä johtoporrasta, tai noh, ehkä kuitenkin vähän.
  Syy dissaukseen on, että alussa oli isot lupaukset ja uhot päällä että nyt alkais tulemaan näkyvyyttä ja positiivisuutta höyryttelylle. Aikas äkkiä laski lehmän häntä... Tais kaikki jutut langeta Sibin niskoille, ja sehän ei ole oikein. Mihin hävisi ne henkilöt, jotka yhdistystä perustettaessa olivat kovaan ääneen täälläkin lupailemassa osallistumista?
  Luulis nyt oikeesti et täältä löytyis muutama hlö jotka aktiivisuudellaan ottais homman haltuun ja veisi asioita eteenpäin. Kyllähän täällä monet kirjoittelee siihen malliin, että varmasti luonnistuis tämmönenkin. Vai vastuuko se pelottaa...?
  Tunnustan het alkuunsa, ettei allekirjoittaneella ole näin laajaa aktiivisuutta ja osaamista.

   
   
 18. #138
  Höyrykone Barole's Avatar

  Liittynyt
  11/2012
  Sijainti
  Kauhava
  Viestit
  5,059
  Lainaus Alkuperäinen postaaja E-Ferret Näytä viesti
  Ei ehkä vaan nimenomaan omistautuneen ja aktiivisen henkilön.
  En millään muotoa halua dissata nykyistä johtoporrasta, tai noh, ehkä kuitenkin vähän.
  Syy dissaukseen on, että alussa oli isot lupaukset ja uhot päällä että nyt alkais tulemaan näkyvyyttä ja positiivisuutta höyryttelylle. Aikas äkkiä laski lehmän häntä... Tais kaikki jutut langeta Sibin niskoille, ja sehän ei ole oikein. Mihin hävisi ne henkilöt, jotka yhdistystä perustettaessa olivat kovaan ääneen täälläkin lupailemassa osallistumista?
  Luulis nyt oikeesti et täältä löytyis muutama hlö jotka aktiivisuudellaan ottais homman haltuun ja veisi asioita eteenpäin. Kyllähän täällä monet kirjoittelee siihen malliin, että varmasti luonnistuis tämmönenkin. Vai vastuuko se pelottaa...?
  Tunnustan het alkuunsa, ettei allekirjoittaneella ole näin laajaa aktiivisuutta ja osaamista.
  Meikäläinen lähtee jäsenenä mielellään aktiivisemmin mukaan, jos yhdistys tästä ryhdistäytyy. Heittäkää vaikka susille eli iltapäivälehdille

  Sinne johtoportaaseen musta tuskin on, mutta toimivan koneiston osaksi, sitä tuli aliupseerina reenattua.
  Do or do not, there is no Barole.   
   
 19. #139
  Höyrykone

  Liittynyt
  02/2013
  Sijainti
  helsinki
  Viestit
  6,044
  Meinasinpa jo liittyä ekojen sivujen perusteella, mutta kun luin viimeisimpiä kommentteja niin jääpi väliin.. Ehkä myöhemmin jos aktiivisuus nousee?

   
   
 20. #140
  Höyrähtänyt

  Liittynyt
  05/2012
  Viestit
  24
  No sitä aktiivisuutta:

  https://www.facebook.com/Savutta/posts/529175300468650

  Tykkää facebookissa, jos et ole facebookissa, tykkää tästä viestistä.

  Mukaan remmiin on saatu Barole! Kiitos mielenkiinnosta! Jos Savutta RY toiminta kiinnostaa niin laita viestiä, jokaiselle löytyy pientä hommaa, oli se sitten tutkimuksien etsimistä netistä, tarinoita höyryttelijöistä, videoita ihmisistä jotka ovat onnistuneet höyryttelemällä tai jos vain ketuttaa nykymenoa ja haluaisit edes parilla viestillä auttaa asiaa.

  Pienistä puroista kasvaa meri.

   
   
Sivu 7 / 8 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 345678 ViimeinenViimeinen
Keskustelu Sähkötupakka (e-Savuke) yleisesti

Kirjoitusoikeudet

 • Sinä et voi kirjoittaa uusia viestejä
 • Sinä et voi kirjoittaa vastauksia
 • Sinä et voi muokata liitteitäsi
 • Sinä et voi muokata viestejäsi
 •