Sivu 6 / 8 EnsimmäinenEnsimmäinen ... 2345678 ViimeinenViimeinen
Tulokset 101 - 120 / 147

Aihe: Savutta ry jäsenyys

 1. #101
  Höyrypää Tahvo's Avatar

  Liittynyt
  11/2011
  Sijainti
  Salo / Karkkila
  Viestit
  805

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Epäilemättä tekijöitä tarvitaan, vaan sitä ei saa kysyä miten yhdistys toimii ja mihin rahat menevät?
  “I hate to advocate drugs, alcohol, violence, or insanity to anyone, but they've always worked for me.
  (03:50:59) (holkki) no nuoret menee aina ajoissa nukkuun

   
   
 2. #102
  HöyryGuru

  Liittynyt
  05/2011
  Sijainti
  Tampere
  Viestit
  691

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Tahvo Näytä viesti
  Epäilemättä tekijöitä tarvitaan, vaan sitä ei saa kysyä miten yhdistys toimii ja mihin rahat menevät?
  Toki kysyä saa. Todennäköisesti yhdistys tällä hetkellä toimii tasan sen verran mitä SiB yksinään tekee ja oletettavasti rahat menevät tilille. No joo, tietääkseni yhdistykselle on hommattu mm. domain + palvelintilaa ja läppäri sihteerin käyttöön.


   
   
 3. #103
  Höyrykonkari Jarno's Avatar

  Liittynyt
  06/2012
  Sijainti
  Espoon Erityistalousalue
  Viestit
  373

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Pirttila Näytä viesti
  läppäri sihteerin käyttöön.
  Eikö olisi kannattanut valita mielummin sihteeri, jolla jo on läppäri? Ja jos ei sellaista löytynyt, niin ostaa sihteerille kynä ja A5-vihko? Ei kai sihteerin homma niin täyspäivästä ole, ettei niitä muistiinpanoja voi sillä pöytäkoneella puhtaaksikirjoittaa jälkeenpäin?

   
   
 4. #104
  Höyrypää ray krebbs's Avatar

  Liittynyt
  09/2011
  Viestit
  960

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Yhdistystyö on sikäli mielenkiintoista, että palkaksi siitä yleensä saa vittuilua. Jos oikein hyvin menee, niin ei saa mitään. Olen ymmärtänyt, että yhdistys tarvitisisi aktiivista porukkaa lisää riveihinsä. Alkakaa nyt ihmeessä mieluummin touhuamaan täällä valittamisen sijaan.

   
   
 5. #105
  HöyryGuru

  Liittynyt
  04/2011
  Sijainti
  Seinäjoki
  Viestit
  4,126

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Jäsenrekisteriohjelma on läppärillä eikä läppäriä verkkoon kytketä kuin aniharvoin. Rahaa yhdistyksen tilillä on eikä niitä ole käytetty. Voitte vaikka keksiä mitä niillä olisi hyvä tehdä. Varmaan näin perjantaina tulee hyviä ideoita. :P

   
   
 6. #106
  Höyrykonkari Jarno's Avatar

  Liittynyt
  06/2012
  Sijainti
  Espoon Erityistalousalue
  Viestit
  373

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja ray krebbs Näytä viesti
  Alkakaa nyt ihmeessä mieluummin touhuamaan täällä valittamisen sijaan.
  Okei. Siis meininki on: Meille rahat. Me ostetaan sillä ydinporukalle läppäreitä. Jos ei tuloksia tule, niin syy on teidän, kun ette tee mitään (paitsi lähetätte rahanne meille).

  Lainaus Alkuperäinen postaaja SiB77 Näytä viesti
  Jäsenrekisteriohjelma on läppärillä
  Eiköhän tuonkokoisen yhdistyksen jäsenrekisteriohjeman pyörittämiseen olisi riittänyt kaapin pohjalta kaivettu Commodore64 (varustettuna kasettiasemalla)?


   
   
 7. #107
  Höyrykonkari

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Hausjärvi
  Viestit
  320

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Jarno varmaan vois lopettaa ton vittuilun ja alkaa kasvamaan nykypäivään...Tai enhän mä tiedä sinun ikääsi mutta veikkaan 15v.....
  Tosiaan....eihän yhdistykseen ole pakko liittyä ja jokainen joka sinne liittyy, niin liittyy omasta tahdostaan. Tietääkseni ketään ei ole pakotettu?
  MiniLava , Caravela + Kayfun III ES ,


   
   
 8. #108
  Höyrykonkari Jarno's Avatar

  Liittynyt
  06/2012
  Sijainti
  Espoon Erityistalousalue
  Viestit
  373

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Kiha Näytä viesti
  alkaa kasvamaan nykypäivään...
  Olen kiitos vain kasvanut nykypäivään ja todennut, että tässä maailmassa rahastetaan ihmisiä vaikka millä tavalla ... kuten "yhdistyksillä", joilla ei ole mitään tarkoitustakaan tehdä mitään.

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Kiha
  Tai enhän mä tiedä sinun ikääsi mutta veikkaan 15v.....
  Aika pieleen meni.

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Kiha
  Tosiaan....eihän yhdistykseen ole pakko liittyä
  Eikä ole pakko perustaa yhdistystä, jos ei ole hajuakaan siitä, mitä sillä yhdistyksellä pitäisi tehdä.

   
   
 9. #109
  Höyrykonkari

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Hausjärvi
  Viestit
  320

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Tässä vaiheessa opastaisin ottamaan yhteyttä itse "Savutta ry" :hyn jotta saisit kaikki tarvitsemasi tiedot . Sieltä varmasti kerrotaan mielellään kaikki sinua askarruttavat asiat
  MiniLava , Caravela + Kayfun III ES ,


   
   
 10. #110
  HöyryGuru

  Liittynyt
  05/2011
  Sijainti
  Tampere
  Viestit
  691

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Tiedoksi tuosta rahankäytöstä... Vuosittain yhdistyksessä tehdään tilinpäätös jonka tarkastaa tilin/toiminnantarkastaja ja lopullisesti vuosikokouksessa annetaan vastuuvapaus(tai ei anneta) jäsenien toimesta. Jos epäselvyyksiä on niin hallitus on ensikädessä vastuussa omalla perseellään. Myöskään kellekkään Savutta ry:n hallituslaiselle tai muillekkaan ei makseta mitään palkkioita tai vastaavia, eli se vähä mitä tähän asti on tehty, on tehty täysin ilmaiseksi.

  Se siitä selittelystä ja palataan arkeen. Jos Savutta ry:n halutaan "paasevän kartalle" niin hihat ylös innokkaat ja toimeksi, vittuillen ja odotellen ei ainakaan tapahdu mitään!

   
   
 11. #111
  pki
  pki on poissa
  Höyrykone pki's Avatar

  Liittynyt
  09/2011
  Sijainti
  Vantaa
  Viestit
  2,097

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Kiha Näytä viesti
  Tässä vaiheessa opastaisin ottamaan yhteyttä itse "Savutta ry" :hyn jotta saisit kaikki tarvitsemasi tiedot . Sieltä varmasti kerrotaan mielellään kaikki sinua askarruttavat asiat
  En usko tuohon yhteydenottoon hetkeäkään.. onhan se helpompaa huudella takarivistä ja hävitä paikalta kun pitäisi astua esiin tai oikeasti puhua jollekin ihmiselle.

  DSE 901, eGo Type B, eGo Twist, Vision Spinner, Buzz Pro, Provari v2, Bolt (tele), PAPS Piccolo V1 & V3,
  EAmod, Lavatube Robust, PiColibri Tepuis, Atmomixani Nemesis + FT klooni Nemesis, Ambassadeur

   
   
 12. #112
  Höyrykonkari

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Hausjärvi
  Viestit
  320

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja pki Näytä viesti
  En usko tuohon yhteydenottoon hetkeäkään..
  Josko joku "Savutta ry:n" vastuu henkilöistä vastaisi tähän kysymykseen? Odotellaan vastausta
  MiniLava , Caravela + Kayfun III ES ,


   
   
 13. #113
  Höyrypää

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Seinäjoki
  Viestit
  779

  Vs: Savutta ry jäsenyys


  SiB77 on yhden miehen hallitus? Eikös se hallitus ole yhdistyksessä joka vie yhdistyken kehitystä eteenpäin? Sitten yhdistyksen syyskokouksessa valitaan (sääntöjen mukaan) uusi hallitus mihin voi yhdistyksen jäsenet asettautua ehdolle.

  Eli ei ne asiat kovin nopeasti yleensä lähde pyörimään eteenpäin. Mutta toimiva yhdistys tarvitsee toimivan hallituksen. Ja jos yhdistyksen toiminta nojaa vain yhden miehen toimintaan, niin silloin ei olla kovin vahvoilla jäillä. Just my humble opinion.

   
   
 14. #114
  Höyrykonkari Jarno's Avatar

  Liittynyt
  06/2012
  Sijainti
  Espoon Erityistalousalue
  Viestit
  373

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Pirttila Näytä viesti
  Tiedoksi tuosta rahankäytöstä... Vuosittain yhdistyksessä tehdään tilinpäätös jonka tarkastaa tilin/toiminnantarkastaja ja lopullisesti vuosikokouksessa annetaan vastuuvapaus(tai ei anneta) jäsenien toimesta.
  Todellakin. Tilitarkastaja huolehtii siitä, että ei ole tapahtunut laittomuuksia. Hallitus vuosikokoksessa sitten sen, että heitetään (paikalle vaivautuneiden) jäsenten eteen tilintarkastajan hyväksymä tilinpäätös, jota kukaan ei uskalla epäillä, koska sen on hyväksynyt se työnsä osaava tilintarkastaja ... ja missään välissä kukaan ei edes yritä miettiä sitä, että onko homma eettisesti oikein. Been There! Done That!

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Pirttila
  Jos Savutta ry:n halutaan "paasevän kartalle" niin hihat ylös innokkaat ja toimeksi
  Eikö olisi aika, että rahaa keränneet ihmiset käärisivät ne hihansa ja joko:
  a. tekisivät jotain
  tai
  b. edes ehdottavaisivat massoille, mitä tehdä
  Heillä kai sentäs oli jokin suunnitelma, kun kerran perustivat yhdistyksen. Olihan?

   
   
 15. #115
  pki
  pki on poissa
  Höyrykone pki's Avatar

  Liittynyt
  09/2011
  Sijainti
  Vantaa
  Viestit
  2,097

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Kiha Näytä viesti
  Josko joku "Savutta ry:n" vastuu henkilöistä vastaisi tähän kysymykseen? Odotellaan vastausta
  Mun kommentti oli tarkoitettu Jarnolle, tuskin Savutta ry:llä tarvetta raportoida tänne yhteydenottoja.

  DSE 901, eGo Type B, eGo Twist, Vision Spinner, Buzz Pro, Provari v2, Bolt (tele), PAPS Piccolo V1 & V3,
  EAmod, Lavatube Robust, PiColibri Tepuis, Atmomixani Nemesis + FT klooni Nemesis, Ambassadeur

   
   
 16. #116
  HöyryGuru

  Liittynyt
  05/2011
  Sijainti
  Tampere
  Viestit
  691

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Käytännössä SiB on nyt yksin ruorissa, eli ei olisi haitaksi saada vuosikokousta aikaiseksi ja hallitukseen innokas porukka. Mutta... Ei hallituksen tehtävä ole missään yhdistyksessä tehdä kaikkea, tarkoitus on pitää pyörät pyörimässä ja luoda puitteet että muutkin voivat toimia ja touhuta. Mikään ei siis nytkään estä että halukkaat touhuaa yhdistyksen hyväksi.

  Vastuuhenkilö kait minäkin olen vielä, eli virallisesti olen puheenjohtaja papereissa. Alkuun autoin papereiden laitossa jne. kun on kokemusta ennestäänkin mutta luovutin hommat SiB:ille jatkon suhteen. Toivomus olisi ettei hyvä ajatus kuivu kokoon ihan tyystin ja oikeasti asialle löytyisi ajajia.

  PS. Jarno... Suunnitelma oli että mukaan toimintaan tulisi muitakin kuin SiB ja sihteerikkö. Et kai tosissasi vänkää että heidän pitäisi tehdä kaikki, olla joka mediassa töittensä ohessa ilmaiseksi ja touhuta itsensä kipeäksi jotta sinä kokisit saavasi vastinetta jäsenmaksulle? Ajattele nyt vihdoin edes hetki!

  Mulle riittää tältä erää, hyvää yötä.

   
   
 17. #117
  Höyrykonkari Jarno's Avatar

  Liittynyt
  06/2012
  Sijainti
  Espoon Erityistalousalue
  Viestit
  373

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Pirttila Näytä viesti
  PS. Jarno... Suunnitelma oli että mukaan toimintaan tulisi muitakin kuin SiB ja sihteerikkö. Et kai tosissasi vänkää että heidän pitäisi tehdä kaikki, olla joka mediassa töittensä ohessa ilmaiseksi ja touhuta itsensä kipeäksi jotta sinä kokisit saavasi vastinetta jäsenmaksulle? Ajattele nyt vihdoin edes hetki!
  Kyllä. Siinä vaiheessa, kun perustetaan yhdistystä, on syytä antaa kaikkensa sille. Myöhemmässä vaiheessa, kun on saatu se organisaatio pystyyn, voidaan sitten vähän hellittää. Jos ei ole innostusta, on turha perustaa yhdistystä.

  Ja ihan tiedoksi: aivan samalla tavalla, kuin suhtaudun tällä hetkellä Savutta RY:hyn, suhtauduin (ja tein sen julkisesti selväksi) aluksi erääseen toiseen yhdistykseen, jonka hallituksen puheenjohtajaksi myöhemmin (joskus n. 20v sitten) ryhdyin... sen jälkeen, kun kyseinen yhdistys todella alkoi edustamaan jäsenkuntaansa, eikä ollut vain eliitin sisäpiirikerho.

   
   
 18. #118
  Höyrykonkari

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Hausjärvi
  Viestit
  320

  Re: Savutta ry jäsenyys

  Silloinhan Jarno poikakin tietää että ei kaikki hetkessä tapahdu. Jos haluaa vaikuttaa asioihin positiivisesti niin ei muuta kuin mukaan yhdistykseen. :P
  MiniLava , Caravela + Kayfun III ES ,


   
   
 19. #119
  Höyrykone

  Liittynyt
  11/2011
  Sijainti
  Manchesteri
  Viestit
  2,496

  Vs: Savutta ry jäsenyys

  Älkää nyt hirttäkö mua vaikka otankin osaa tähän keskusteluun.

  Lainaus Alkuperäinen postaaja Savutta Ry kotisivut
  Savutta ry on voittoa tavoittelematon aatteellinen yhdistys, jonka ensisijainen tehtävä on jakaa tietoa ja tutkimustuloksia sähkösavukkeista. Toimitamme myös juttuvinkkejä suomeksi suomalaisiin medioihin (radio, televisio, lehdet yms.) nettisivujemme kautta. Näin pyrimme vaikuttamaan suomalaisten tietouteen sähkötupakasta sekä sen terveysvaikutuksista.

  Lisäksi järjestämme mahdollisuuksien mukaan yleisötapahtumia, kuten tiedotus-, valistus-, esitelmä- ja keskustelutilaisuuksia, sekä opetusmatkoja jäsenillemme. Jäsenenä tuet yhdistyksen toimintaa ja autat meitä tavoitteessamme tuoda julkisuuteen enemmän tietoa sähkösavukkeen terveysvaikutuksista. Mitä enemmän meillä on jäseniä, sitä vaikutusvaltaisempia olemme ajamaan asiaamme. Jäseneksi voit liittyä verkkosivujemme kautta.

  Savutta ry on höyryttelijän asialla julkisessa mediassa.
  Toki voi olla että työtä on tehty tuloksetta, mutta rehellisesti, onko joku kuullut yhdistyksen toiminnasta jäsenmaksujen keräämisen jälkeen?

  Ihan vain ehdotuksena: Kun kerran yhdistyksen kassaa on jäsenmaksuilla kerrytetty, olisiko mahdollista teetättää yhdistyksen tarkoittamaa työtä ihan palkallisena jollakin aiheesta kiinnostuneella henkilöllä? Yllä lueteltujen yhdistyksen tavoitteiden eteen riittäisi varmasti 0-muutama viikkotunti, eikä pitäisi ajaa yhdistystä konkurssin partaalle ihan heti. Ja tulisi ehkä jotain konkreettista saavutettua.

  Anteeksi, liukenen takavasemmalle.

   
   
 20. #120
  Höyrypää

  Liittynyt
  10/2011
  Sijainti
  Seinäjoki
  Viestit
  779

  Vs: Savutta ry jäsenyys


  Ehdottaisin ry:lle, että kutsuu koolle vuosikokouksen, vähän ihmeellistä, että sellaista ei ole vielä kutsutta.

  Yhdistyksen kokousta koolle kutsuttavaksi voi myös vaatia yhdistyksen jäsen:

  Yhdistyslaki 26.5.1989/503

  5 LUKU Päätöksenteko

  20 § (22.12.2009/1398)

  Yhdistyksen kokous

  Yhdistyksen kokous on pidettävä säännöissä määrättynä aikana. Jos sitä ei ole kutsuttu koolle, on jokaisella yhdistyksen jäsenellä oikeus vaatia kokouksen pitämistä.

  Yhdistyksen ylimääräinen kokous on pidettävä, kun yhdistyksen kokous niin päättää tai hallitus katsoo siihen olevan aihetta taikka vähintään yksi kymmenesosa yhdistyksen äänioikeutetuista jäsenistä sitä ilmoittamansa asian käsittelyä varten vaatii. Jos yhdistyksen jäseninä sääntöjen mukaan voi olla vain yhdistyksiä tai yhdistyksiä ja yksityisiä henkilöitä, voidaan säännöissä määrätä, että vähemmistö, joka voi vaatia ylimääräisen kokouksen pitämistä, on pienempi tai suurempi kuin yksi kymmenesosa. Muun yhdistyksen säännöissä voidaan määrätä vain pienemmästä vähemmistöstä.

  Vaatimus kokouksen pitämisestä on esitettävä kirjallisesti yhdistyksen hallitukselle. Hallituksen on viipymättä vaatimuksen saatuaan kutsuttava kokous koolle. Jollei kokousta ole kutsuttu koolle tai vaatimusta ole voitu esittää hallitukselle, aluehallintoviraston tulee kokouksen pitämistä vaatineen jäsenen hakemuksesta oikeuttaa hakija kutsumaan kokous koolle yhdistyksen kustannuksella tai velvoittaa hallitus siihen sakon uhalla.

   
   
Keskustelu Sähkötupakka (e-Savuke) yleisesti

Kirjoitusoikeudet

 • Sinä et voi kirjoittaa uusia viestejä
 • Sinä et voi kirjoittaa vastauksia
 • Sinä et voi muokata liitteitäsi
 • Sinä et voi muokata viestejäsi
 •